Само 33 на сто от българите редовно си купуват четка и паста за зъби
Само 33 на сто от българите редовно си купуват четка и паста за зъби / www.sxc.hu
Само 33 на сто от българите редовно си купуват четка и паста за зъби
48294
Само 33 на сто от българите редовно си купуват четка и паста за зъби
  • Само 33 на сто от българите редовно си купуват четка и паста за зъби

95 процента от българите имат поне един кариес, а само 33 процента редовно си купуват четка и паста за зъби. Този месец приключи първият етап на националната програма за профилактика на оралните заболявания при деца до 18-годишна възраст. Според данните голяма част от участвалите деца са отишли на зъболекар за първи път.

Повече от половината българи се обръщат към лекар само при тежка необходимост. Според статистика на Българския зъболекарски съюз (БЗС) всеки четвърти тийнейджър на 18 години е с поне един изваден зъб, а 80% от 6-годишните български деца имат по четири-пет кариеса на млечните зъби.

Пред Дарик председателят на БЗС д-р Борислав Миланов коментира, че „над 70% от българското население не отделя необходимото внимание на своята устна хигиена". По думите му „това се отразява пряко както на здравето, така и на прогнозата, свързана с него и не на последно място със средствата, които след това трябва да инвестира, за да се достигнат отново разумни нива на денталното здраве".

Близо 17 000 силанизирани деца за два месеца и съпротива от страна на родителите да заведат децата си на зъболекар - такава е равносметката след приключилия първи етап на Националната програма за профилактика на оралните заболявания при деца до 18 години. Според специалистите пътят към подобряването на статистиките за денталното здраве на децата у нас е превенцията и информираността на родителите.

Д-р Николай Шарков коментира: „Основният проблем е, че в началото родителите трудно бяха убеждавани, че трябва да заведат децата си на зъболекар. Даже деца на 6-годишна възраст са влезли за пръв път в зъболекарски кабинет. Родителите трябва да ги заведат още при пробива на първите зъби - на шестмесечна възраст, когато е бебе".

Кампанията ще бъде подновена в началото на следващата година.