Проф. Начев: Ако държавата си свърши работата, ще постъпят още 900 млн. от здравни вноски
Проф. Начев: Ако държавата си свърши работата, ще постъпят още 900 млн. от здравни вноски / снимка: Sofia Photo Agency, архив

„Ако държавата си свърши работата, да направи така, че да се събират вноските, които по закон се изискват, 900 млн. лв. ще влязат допълнително в здравно-осигурителния фонд".

Това заяви пред Нова телевизия проф. Генчо Начев - директор на болница „Св. Екатерина".

„Един от най-сериозните проблеми е този със здравнонеосигурените, които са 1,5 милиона души. Защото около 550 000 са в чужбина и те се осигуряват там. Дори на минимална работна заплата от 310 лв. да вземем към осигуряването, това са 450 млн.лв. И ако към тях прибавим още 520 до 580 млн., което държавата трябва да даде в пълен размер, а не дава, за групите, които тя осигурява - това са 900 милиона", допълни проф. Начев.

Според него проблемът със събираемостта на средствата е на Министерството на финансите, а не на здравното ведомство.

„Парите за здравно осигуряване се събират от Националния осигурителен институт, който е към Министерството на финансите", коментира той и добави, че финансовото министерство трябва да помисли за налагане на санкции за невнасяне на здравно-осигурителни вноски, били те по Наказателния кодекс или чрез създаване на финансова полиция.

„Много възможности има, но не трябва да се оставя проблемът на давенето на давещия се, защото в момента е точно така. Болниците сами трябва да си събират сумите, които трябва да плати касата за неосигурените пациенти. Това е абсурд", категоричен бе проф. Начев.

Относно идеята вместо здрави вноски хората да разполагат с лични медицински спестовни сметки, проф. Начев коментира: „Това е много хубава идея, но тя е надграждаща идея. Трябва да запазим задължителното здравно осигуряване, което е на принципа на солидарността, което прави държавата социална, и разбира се, да има това надграждане. Дали ще са лични вноски, дали ще е доброволно допълнително осигуряване, нишата, която имат тези фондове, трябва да бъде по-голяма".

Бившият здравен министър обясни, че в момента болниците получават средства на базата на брой записани при тях пациенти.

„Това не ги стимулира да увеличат броя на амбулаторно лекуваните болни, да предпазят хоспитализация на хората, за които не е нужно това. Тоест, болниците точат пари от касата за лечение на пациенти, които могат да се лекуват в домашни условия", добави той.