/ МС, пресцентър

Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис се срещна с българския си колега Николай Денков в двореца „Максим“ в Атина тази сутрин, съобщава АНА-МПА.

В приветствието си към Денков Мицотакис спомена за опустошителните пожари, които бушуват в Гърция, и му благодари за помощта, предложена от България, като изрази признателност за международната помощ, оказвана на Гърция в този труден момент. "Това са последствията, за съжаление, истинските последствия от климатичните промени. Ние имаме още едно трудно лято пред нас, но правим най-доброто, което можем", подчерта Мицотакис.

Говорейки за България, гръцкият премиер изрази дълбоката си признателност за подкрепата, която по думите му е "пример за отличното ниво" на двустранните отношения между Гърция и България. "Ние смятаме България за стратегически партньор на Гърция. Имаме много въпроси, по които можем да работим заедно и съм сигурен, че ще ги обсъдим много по-подробно, започвайки от нашия европейски дневен ред и продължавайки с нашето сътрудничество в енергетиката, инфраструктурата и транспорта", добави Мицотакис.

Той също така посочи, че България е "важен икономически партньор на Гърция, голям пазар за нашия износ и важна дестинация за гръцките преки чуждестранни инвестиции, но и страна, която чувстваме близка до нас в културно отношение", каза гръцкият премиер, като спомена и големия брой български туристи, посещаващи Гърция всяко лято, и приветства Денков като "приятел на Гърция". 

От своя страна българският премиер се съгласи, че "има много работа за вършене, но за щастие нашата работа е базирана на много солидни основи, защото нашите отношения са наистина отлични". Той посочи редицата въпроси от взаимен интерес между двете страни, като отбеляза, че сигурността на източния фланг на НАТО е друга важна сфера на сътрудничество.

Коментирайки, че е дошъл в Гърция със "силен екип", за да обсъди редица специфични проекти във всяка от гореспоменатите сфери, Денков каза, че е установил, че има много активно сътрудничество с Гърция във всички тях, което двете страни "могат да продължат с много бързо темпо".

По време на среща, включваща делегациите от двете страни, бяха проведени дискусии относно перспективите за засилване на търговията и икономическите отношения, обмяна на гледни точки по отношение на сътрудничеството в енергетиката, транспорта и свързаността, дискусии по европейски теми като миграцията, както и участието на България като почетна страна в Международния панаир в Солун през 2023 г.

Денков и Мицотакис
МС, пресцентър


Имахме позитивни и конструктивни разговори, тъй като България и Гърция са стратегически партньори по отношение на енергийните и транспортните коридори север-юг. Това заяви пред журналисти премиерът Денков.

„Беше важно за нашата държава да видим доколко можем да се включим в концесиите на пристанищата в Кавала и Александруполис. По отношение на Кавала, предстои подписване на договор на гръцката държава с концесионера и ясно е заявено съгласие България да се включи в тази концесия. Изходната точка за преговори е 20% участие на България. Това е независимо от терминалите за втечнен газ, а е за самото пристанище. Предстои в следващите месеци да има развитие по темата“, обясни Денков. 

Премиерът подчерта, че за пристанището в Александруполис на този етап концесията е спряна, но ако отново бъде открита, България ще може отново да заяви своя интерес. 

Газови връзки 

„Връзките са изградени. Миналата година Гърция изигра ключова роля, когато беше спрян газът от „Газпром“, за да можем без прекъсване да захраним нашата икономика и битовите потребители. В момента се работи усилено към увеличаване на интензитета на газа, който може да се подаде. В момента това се прави чрез поставянето на нови компресорни станции. Това позволява не само България да бъде захранена, но и да може да се пренася газ към съседни страни, на север и на запад от нас“, коментира Николай Денков. 
По думите на премиера от гръцка страна е заявен интерес към разширението на българското газохранилище в Чирен, за да могат, срещу заплащане, да ползват допълнителни обеми. Денков съобщи, че от Гърция е проявен интерес и към евентуално изграждане на нови реактори в АЕЦ „Козлодуй“.

Тръбопровод Александруполис – Бургас

Тръбопроводът Александруполис – Бургас и възможностите за внос нефт за захранване на рафинерията е бил още един от акцентите на разговорите между премиерите на България и Гърция. 

Развитие на железопътните линии 

Развитието на железопътните линии също е сред обсъждането на срещата теми, подчерта премиерът. 

„Едната е към Кулата, другата – към Свиленград. Имаше проблеми с техническото състояние на гръцките железници. В момента вече се работи и това би позволило да се пренасят повече товари“, каза той. 

Иван Лазаров/БТА