До година-две трябва да се премахне двусменният режим на организация на учебния процес и да се премине към целодневно обучение в училищата в страната. Това каза в интервю за Дарик председателят на синдикат „Образование" при КТ „Подкрепа" Юлиян Петров.
Той коментира, че няма друга европейска страна, в която децата да учат на две смени, което се отразява както на качеството на обучението, така и на здравословното състояние на децата.
„Не трябва да закриваме училища, трябва да откриваме училища, както се откриват и детски градини в момента, за да може да осъществим целодневната организация. Категорично трябва да кажем, че за година-две трябва да излезем от двусменният режим на организация на учебно-възпитателния процес. Това е нещо, което е порочно и не е в интерес на здравните особености на децата. Едно дете, започвайки в 07:30 ч. или 08:00 ч. учебни занятия, в никакъв случай не е ефективно и не може да ги усвои до такава степен. То трябва да започне в 09:00 ч. най-рано или в 09:30 ч., за да може наистина с особеностите на неговата възраст да бъде в нормална здравословна ситуация", каза Петров.
Половината от учебните заведения в България са на този режим на организация и това е много порочно, обясни той. По думите му трябва да се стимулират училища, които са въвели целодневен режим от другите.
„Това трябва да бъде допълнителен бонус към тях, за да може всички училища да се стремят към това. Трябва обаче да има една крайна граница и да се каже, че до две години всички училища ще преминат на едносменен режим на организация на учебно-възпитателният процес в интерес на децата", каза още Петров.
Юлиян Петров коментира, че синдикатът не е за отмяна на делегираните бюджети, но те трябва да се усъвършенстват, като се даде шанс на малките училища.
Според европейските стандарти броят на децата в едно училище трябва да бъде от 300 до 600, а в България с делегираните бюджети се толерират тъкмо учебни заведения с 800, с 1 000, та дори до 2 000 ученика, коментират председателят на синдикат „Образование" към КТ „Подкрепа".