„Ще имаме ток, но с 20% по-скъп”. Това прогнозира председателят на КНСБ Пламен Димитров в ефира на NOVA

Преди дни стана ясно, че синдикатите са готови за протест в защита на енергетиката.

„Ако утре спрем „ТЕЦ Марица изток 2", регулираният пазар ще издъхне. Всички домакинства, които са под прага на бедност, как ще си платят тока?”, пита Димитров.

Кирил Домусчиев: 1 евро струва ел.енергията в Германия, в България - 63 евро

По думите му, ако някой хранел някого, такъв бил случаят с американските централи, както и когенерациите – ако имало непазарни играчи, те били. Димитров е категоричен и, че нямало токът да стане по-евтин, ако бъдат пуснати на пълен капацитет мощностите на ТЕЦ "Марица Изток 2".

„Зелената сделка” покрива 10 области. Тежките индустрии ще бъдат пряко ударени. Ще пострадат автомобилният, морският, и авиационният транспорт. Борихме се дълго, но не успешно за пакета "Мобилност". Франция вече си промени мнението и счете ядрената енергия за "зелена". Когато има силно лобиране, може да се направят отстъпки и дерогации – да не трябва 2025 година да затворим всичко", каза още синдикалистът.

Бизнесът е против “спасяването“ на “Марица Изток 2“ с непазарни практики

Според Димитров, все още няма отговор на въпроса от държавата дали България може да понесе намаление на вредните емисии от 50-55% до 2030 година спрямо 1990 година. Димитров каза пред Нова телевизия, че страната няма да може да се справи, без да има удар срещу енергийната система, а и не само. Затова и председателят на КНСБ поиска да имаме общи позиции с държави, с които имаме общи интереси – Полша, Чехия, Румъния, Южна Европа, като това трябва да стане до излизането на първия проектозакон за климата в ЕС – около март.

Димитров коментира и разследването на приватизационния процес. 

„Относно приватизацията – главният прокурор се захвана с нещо много важно, за което се борят стари и нови политици. Говоря за нарастващото чувство за несправедливост у гражданите. Песимистично настроен съм, че тази акция ще стигне до морално възмездие. Има дълбоко усещане, че някой крадеше в годините на прехода ” каза още Пламен Димитров от КНСБ. Той допълни, че все пак е имало и успешни сделки на приватизация.
NOVA