От данните става ясно, че основаната част на дефицитът се дължи на подсектор „Централно управление“, където той достига минус 3 607 млн. лв., или минус 1.9% от БВП.
Подсектор „Местно управление“ е на минус 215 млн. лв. Социалноосигурителни фондове са реализирал излишък от 112 млн. лева.
Дългът на България за 2023 г. е в размер на 42 389 млн. лв., или 22.9% от БВП.
Припомняме, че преди дни международната рейтингова агенция Fitch обяви, че очаква ръст на БВП за страна до 2,5% през 2025 г. и 2,7% през 2026 г..
Fitch прогнозират, че дефицитът на сектор „Държавно управление“ ще се увеличи до 2,8% от БВП през 2024 г. от 1,9% за 2023 г., отразявайки по-високи разходи за компенсации и социални разходи.
Фактори, които биха могли да доведат до положителни действия по рейтинга, са: Допълнителен напредък към присъединяването към еврозоната, като потвърждение, че България е изпълнила критериите за членство и по-голяма сигурност относно вероятния момент за приемане на еврото; подобряване на потенциала за растеж, чрез прилагане на структурни и управленски реформи за подобряване на бизнес средата и/или ефективно използване на фондовете на ЕС.
Фактори, които биха могли да доведат до негативни действия по рейтинга, са: неприсъединяване към еврозоната поради неизпълнение на критериите за конвергенция, по-слаби перспективи за икономически растеж.
Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня