Няма да се закриват болници при ликвидацията на Столичния медицински холдинг
Няма да се закриват болници при ликвидацията на Столичния медицински холдинг / netinfo

Съдът обяви Столичният медицински холдинг в нарушение на закона и той трябва да бъде ликвидиран.

В холдинга влизат 45 лечебни заведения- болници, ДКЦ-та, диспансери в рамките на столична община, където много хора получават здравна помощ. За това и идва тревожният въпрос. Ликвидацията му, означава ли, че ще се продават болници, медицинска апаратура….

Маринела Величкова потърси отговорите на тези въпроси от ликвидатора Никола Рангелов.

Никола Рангелов: Не трябва да се създава излишна психоза, че Столичният медицински холдинг е обявен в ликвидация, защото е управляван лошо, натрупал е големи дългове, което води до ширещите се слухове, че ще има разпродажба на имуществото, ще се ликвидират медицински центрове, болници, ДКЦ-та, това няма да стане.

Засега ликвидаторът на Столичният медицински холдинг очаква кредитори, които да предявят претенции към холдинга.

Никола Рангелов: Поискал съм от нашите служби да уточнят имаме ли такива кредитори, какви са задълженията ни към тях, но по първоначални сведения не виждам нищо тревожно”.

Според сегашния управителен съвет на Столичния медицински холдинг най-големият му кредитор всъщност е неговият собственик – Столичният общински съвет. Около 250000 лева са задълженията към приватизационния фонд. Какво излиза? Ако това е вярно и Столичният общински съвет предяви претенции като кредитор, може да се окаже, че ще бъде разпродавана негова собственост, за да покрие задължения към себе си.

Никола Рангелов: Въпросът е много щекотлив, аз не бих го погледнал от тази страна, защото след като се проведе ликвидацията и се удовлетворят всички други кредитори, имуществото ще се върне на неговия собственик – Столичния общински съвет. Към този момент, според информацията, която имам, нямаме такива задължения, които да ни поставят в притеснено положение.”

Скандалите по време на съществуването на Столичния медицински холдинг не стихнаха до последно. Говореше се за лошо управление, за високи заплати на ръководството и за още по-високи обезщетения на бившите членове на Управителния съвет.

Никола Рангелов: В момента приходите на холдинга са от отдадените под наем помещения. Действително тези приходи не са достатъчни и моята информация от счетоводната служба е, че от хората от управителните органи не са им изплащани възнаграждения от месец март. Това е състоянието.”

Според бившия директор на холдинга Методи Янков общата сума е около 60000 лева. Сумата трябва да бъде изплатена, независимо, че дружеството е работила така, че не може да заработи задълженията на собственото си ръководство.

Никола Рангелов: Задълженията остават. Тези хора, които досега са били членове на Управителния и Надзорния съвет, имат право и ще си търсят тези задължения от холдинга, заедно с лихвите, които се начисляват към неизплатените им задължения.”

Юристът Никола Рангелов тепърва започва работа по документите на холдинга и наистина е рано да се каже дали няма да се появят кредитори с големи суми.

Никола Рангелов: В самия холдинг има апортирани няколко имоти, но те се стопанисват от няколко отделни дружества. Ако се стигне до там, че с наличните средства холдингът не може да посрещне задълженията към своите кредитори и се наложи да си пристъпи към продажба на имуществото, първо ще се продава имуществото на самия холдинг. И ако то не достигне, ще се потърси съдействието на Столичния общински съвет, за да намерим решение за удовлетворение на всички кредитори.”

Без решение на Столичния общински съвет не бихте пристъпили към подобно нещо?

Никола Рангелов: И тук трябва да е ясно, че ликвидаторът не е задължен по закон да иска съгласието на Столичен общински съвет, ако се наложи да извършва ликвидиране на имуществото. Но аз не бих си позволил да пристъпя към такава мярка, ако предварително не съгласувам това със Столичния общински съвет, защото в края на краищата Общината е 100% собственик на капитала на самия холдинг.

Процесът на ликвидация на Столичния медицински холдинг е една година. За това време трябва да приключат всички процедури и той да бъде заличен като търговско дружество, но без лечебните заведения, които влизат в него. В тази година Никола Рангелов е категоричен, че директорите на здравни заведения могат да работят спокойно.

Никола Рангелов: Аз ще упражнявам контрол дали спазват законите, но няма да се намесвам в тяхното пряко управление.”

Успокоителни са думите и към потребителите на здравни услуги.

Никола Рангелов: Няма основание за притеснения, болничните заведения ще продължат да работят и те няма да бъдат засегнати от процедурите, които ще вървят за ликвидация на холдинга.”