Производители на екологични храни и напитки от Североизточна България, Гърция, Молдова и Румъния събра Международното фермерско изложение в архитектурно-етнографски комплекс „Стария Добрич“ в областния град.
Посетителите имаха шанса да опитат румънски вина от окръг Галац, сред които пино гри, спечелило сребърен медал от международен конкурс за розе в Полша през 2020. „Сами отглеждаме гроздето си, правим от него вино, бутилираме го и доставяме в цяла Европа“, каза Адриан Гербер от фирмата производител.
Сред най-нестандартните предложения беше лютеница с толстолоб на производител от Браила, Румъния.
„Използваме изцяло натурални съставки за нашите разядки, сладка, плодови сокове и шоколади“, обясни Михаил Балабан, собственик на малката семейна фирма. „В сладката слагаме естествен подсладител ксилитол, който е полезен за децата и безвреден за диабетиците“, допълни той и сподели, че би искал да работи с български производители на капия, защото родното производство на зеленчука е с по-високо качество.
На молдовския щанд посетителите имаха възможност да опитат овче и козе сирене – включително обезсолено, и овча саздърма, а на гръцкия – различни видове паста, сред които такава с мастило от сепия, чайове и плодови сладка. На един от българските щандове се предлагаха сладка от люта чушка с ягоди, сини сливи или други плодове, както и песто с трюфели.
За доброто настроение се погрижиха младежите от училището по изкуствата „Св. Климент Охридски" чрез фолклорен етюд с музика и танци от Добруджа.
Изложението е първото за България по проект LOC FOOD „Местно развитие и трансгранично сътрудничество за промотиране на традиционни селскостопански продукти и храни“, каза за БТА Цветелина Генова, ръководител на отдел „Проекти и приложни изследвания“ във Висшето училище по мениджмънт, което е организатор на събитието.
„В рамките на проекта за втори път се събираме в този формат – първият път беше в края на месец май в Галац, Румъния, но там събитието имаше повече характер на изложение, докато в България решихме да го комбинираме с Фермерския пазар, за да може да сме наистина по-близо до автентична среда и родните производители“, допълни тя.