/ Георги Димитров
Народният театър „Иван Вазов“ започва изпълнението на проект за дигитализиране на своето културно наследство, насочен към широката общественост. На пресконференция днес бе обявено началото на проекта „Скритите съкровища на Народния театър - дигитално достъпни“.

Стойността на проекта е 682 148,13 лева, а срокът на изпълнение 24 месеца. Партньор е Исландското общество за опазване на сценичното наследство в Рейкявик, Исландия.

Основната цел на проекта е опазването на културното наследство, подобряване на достъпа и популяризирането му със съвременни информационни технологии, за да може да достигне до нови аудитории и да даде онлайн достъп до богатствата от снимки, графики, скици, костюми и исторически данни на театъра, обясни Христо Таслаков, координатор на проекта.

Проектът предвижда създаването на мултимедийна зала, проектиране и изграждане на изложбена площ и дигитална библиотека. Дигиталният архив ще даде достъп на посетителите до автентични и ценни аудиозаписи на постановки и гласове на известни артисти на театъра, видео записи на спектакли, интервюта на известни артисти или предавания, касаещи театъра, фотоснимки на хартия от различни периоди, постановки или събития в театъра, фотоснимки на лента от различни периоди, постановки или събития в театъра, графики, скици от представления и костюми, ръкописи, писма, плакати и дипляни.

Съдействие с образователни институции ще даде възможност за въвличането в тази дейност и на млади хора, студенти и бъдещи културни дейци - възпитаници на НАТФИЗ, Националната художествена академия, Нов български университет (специалности актьорско майсторство, танцов театър) и други.

Предвижда се и подготовката и реализацията на офлайн изложба, която ще се състои от четири монитора и проектор, позиционирани в определено за целта помещение, които ще показват в определен сценарий, изготвен съвместно с персонала на Народния театър, различни елементи от архива на театъра по определен привлекателен начин. Идеята е посетителите да се почувстват част от архива. Ще има и табло, на което ще могат да се снимат (виртуално) с виден актьор от миналото на Народния театър или да вземат за спомен „оригинален“ лист от програма.

Проектът включва и създаването на двуезична интернет страница, и провеждането на различни видове информационни и комуникационни събития и кампании. Предвижда се дейностите по проекта да привлекат повече от 200 000 посетители.