Авария в „Полимери” Девня, няма опасност за населението
Авария в „Полимери” Девня, няма опасност за населението / снимка: Пресцентър Областна администрация

Няма опасност за населението в района Девня вследствие на пробойна в голям резервоар за съхранение на химически вещества в „Полимери”АД. Проблемът е възникнал в събота, а сигнал за него е подал кметът на Девня Атанас Кузев още в ранния следобед. Веднага след това е свикан кризисният щаб на общината. Екип на пожарна безопасност е изпратен веднага на мястото, за да се включи в обезопасяването на района.

Часове след първия теч в съботния следобед е констатиран втори пробив. Няма разливи на опасни вещества, уверяват от пресцентъра на Областна управа Варна. Губернаторът Данчо Симеонов лично се е уверил, че аварията няма да засегне нито околните села, нито град Девня.

Резервоарът е с обща вместимост 5000 куб.м. В момента на появяването на отвора в него е имало около 2000 куб.м трихлоретан, по думите на служители на завода, които веднага са предприели контролирано намаляване на нивото в резервоара. Пак според тях, химическото съединение е не по-вредно от изпаренията при боядисване с блажна боя.

Комисар Тихомир Тотев, директор на ОУ ПБЗН-Варна, потвърди предварителната информация, че няма опасност от замърсяване на околната среда и предпоставки за извънредна ситуация.

В началото на март тази година бе проведена работна среща при областния управител Данчо Симеонов, във връзка с търсенето на възможности за премахване на опасните продукти и намаляване на ниска за населението. На срещата стана ясно, че „Полимери”АД разполага с издадено от Министерство на околната среда и водите комплексно разрешително, според което се задължава да оползотворява, съхранява, обезврежда и предава опасния отпадък, както и че наличието на тежка фракция на халогенирани остатъци от дестилация са следствие само от дейността на химическото предприятие. Към момента на срещата е констатирано, че резервоарът, в който се съхранява опасното вещество отговаря на изискванията за пожарна безопасност и защита на населението и съгласно Закона за опазване на околната среда и Наредбата за предотвратяване на тежки аварии с опасни вещества, ежегодно се извършват проверки от ОУ ПБЗН-Варна и РИОСВ-Варна за изпълнение на условията в разрешителното за експлоатация. Освен това самият резервоар е оборудван с нормативно изискваната система за гасене при пожар, а прилежащата му площ е покрита с бетон и почистена от суха трева.

Според издаденото комплексно разрешително дружеството е длъжно да извършва периодично проучване на възможностите за обезвреждане на опасните тежки фракции.