Представителите на „Българска православна старостилна църква" са подали заявление за регистрация в Агенцията по вписванията на 19 декември, на 27 декември 2024 г. е постановен отказ от вписване. Това съобщи министърът на правосъдието Мария Павлова по време на изслушване в парламента. Тя посочи, че този отказ подлежи на обжалване в 14-дневен срок, който изтича утре.
Мотивите за отказа са, че представителите на сдружението не предоставят необходимите документи и въпреки че на два пъти им е предоставена възможност и дадени указания да попълнят необходимите документи за регистрация, те отказват, обясни министър Павлова.
Министър Павлова посочи, че становището на Министерството на правосъдието, респективно на Министерския съвет от 2022 г. е, че трябва да има промени в Закона за вероизповеданията. Тя каза, че Мониторингът на Комитета на министрите е дал препоръка за промени в Закона за вероизповеданията към 2021 г. Това е включено като точка в Пътната карта за изпълнение на решенията от Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) и в годишните три поредни доклада, които министърът на правосъдието чрез Министерския съвет внася в Народното събрание, обясни Павлова.
Казусът със старостилната църква – Главчев и властта с ясна позиция пред депутатите
Служебният премиер Димитър Главчев и служебният министър на правосъдието Мария Павлова бяха изслушани в парламента относно делото по вписване на „Българска православна старостилна църква“ и предприетите мерки от страна на държавата и правителството за защита на държавния и обществения интерес пред Съда в Страсбург и пред Върховния касационен съд (ВКС). Повод за изслушването е решението на ВКС от 16 декември миналата година да впише в регистъра на вероизповеданията към Софийски градски съд религиозна институция с наименование „Българска православна старостилна църква”. Решението на ВКС е във връзка с решение от 2021 г. на ЕСПЧ по дело „Българска православна старостилна църква и др. срещу България“.
Атанас Зафиров от „БСП-Обединена левица“, които са инициатори на изслушването, постави въпроса дали е ангажирана правна кантора за защита на българския интерес в делото в Страсбург и доколко кореспондира с истината, че защитникът на другата страна адвокат Наташа Добрева в продължение на девет години е имала съвместна адвокатска кантора с българския съдия в ЕСПЧ Йонко Грозев.
Министър Павлова обясни, че няма практика да се наемат външни кантори. По това дело, както по всички други, по които държавата е съдена пред Европейския съд по правата на човека, процесуалното представителство е извършвано от дирекция „Процесуално представителство на България пред ЕСПЧ“ в Министерството на правосъдието, каза тя и добави, че са изготвени своевременно и са подадени всички становища. Държавата никога не е била защитавана от външна кантора, заяви Павлова.
По повод уточнението за защитника на другата страна – това е отразено изрично в становището на българското правителство, което е изпратено към Европейския съд, с което се обръща внимание, че е налице основание за отвод на съдия Йонко Грозев поради свързаност, каза още правосъдният министър.
Патриарх Даниил: Православната църква е една
На въпрос от „Възраждане“ дали „Българска православна старостилна църква“ има чуждо финансиране, министър-председателят Димитър Главчев каза, че ще изиска такава информация и ще я предостави.
На въпрос от „ДПС-Ново начало“, директорът на дирекция „Вероизповедания“ на Министерския съвет Георги Кръстев каза, че има една регистрирана религиозна институция, която се е опитала да се представи като изразител на българското православие, и това е „Истинна православна църква“. Към момента тя е кухо юридическо лице, не осъществява такава дейност, допълни той.
Депутатите обсъждат днес на първо четене три законопроекта за изменение на Закона за вероизповеданията.
Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня