Двойно увеличение на пътните катастрофи за юли в сравнение със същия месец на миналата година отчитат от КАТ. Над 200 спешни случая на ден приемат медиците по Южното Черноморие. В същото време за повече от милион туристи и местни жители в пика на лятото се грижат едва по един или два екипа в курортно селище, съобщава bTV.
Юли и август са месеците с най-много инциденти и спешни случаи по морето, но те прогресивно растат. През миналия юли спешните екипи по Южното Черноморие са обслужили 4407 пациенти, нуждаещи се от бърза помощ. Тази година те са с близо 300 повече - 4703.
Тежките катастрофи с ранени на път за морето са нараснали от 95 на 124 само за месец. За август цифрите са идентични - 4075 спешни случаи миналата година. Този също не започна леко за лекарите.
В същото време линейките на Спешния център, които обслужват всички курорти и населени места в областта, са 22. За Несебър и целия Слънчев бряг има два екипа, в Поморие - един стационарен и един мобилен, в Царево е само един. Когато трябва да водят пациент до Спешното отделение в Бургас, районите буквално остават без медицинска помощ.
Сигналите в координационния център на Спешна помощ в Бургас, който разпределя линейките за цялата област, не спират. По-тежките случаи се карат в Шокова зала - една за целия регион.
В Созопол няма медицински център, нито денонощна аптека, а в спешния кабинет лекарите са двама, вместо четирима. Смяната им започва с обезводнено дете на къмпинг „Градина" и реинсулт в Черноморец. „Всичко идва при нас, а консумативи не стигат, лекарствените форми са оскъдни. И зареждане не може да стане дотолкова, че да обслужи цялото население на Созопол," оплака се фелдшерът Бояна Тодорова от Созопол. Положението не е по-различно и в Приморско и Царево.
Гражданите от София или Пловдив, например, могат да вземат талон от общопрактикуващ лекар на случаен избор, ако случаят е спешен. Регистрирани практики, макар и малко, има във всички курорти по морето, но и те имат лимит на направленията, въпреки увеличения в пъти брой пациенти през лятото. Освен това не работят вечер и през уикендите.
На другия полюс са Слънчев бряг и съседните курорти - Свети Влас, Равда и Несебър, където има регистрирани 69 лекарски практики за лятото, сред тях и деветима общопрактикуващи лекари. По закон, те сами си формират цените и един преглед може да струва и трицифрена сума.