Необходимо е да бъде изготвена обща национална позиция в защита на производителите на ориенталски тютюни, посочи в Стара Загора земеделският министър Мирослав Найденов, часове преди срещата си с българските евродепутати. 200 хиляди българи ще останат без поминък, ако Световната здравна организация забрани производството на този вид сортове.
Миналата година Главна дирекция „Земеделие" реагира много остро, припомни министър Найденов. „Тази година се надяваме отново да успеем да отхвърлим това предложение, но се нуждаем от подкрепата и на българските евродепутати. Вярвам, че те ще я дадат по време на срещата ни този следобед. Утре от 13 часа в Гоце Делчев министърът събира Консултативния съвет по тютюна и представители на сектора, за да може и те да декларират своето категорично „против".
Министърът посочи, че полезният ход на страната ни е много остра реакция и допълни, че имаме подкрепата на Гърция и Италия. „Надявам се да съберем необходимото квалифицирано мнозинство в Съвета на министрите по здравеопазване, за да бъде отхвърлено това предложение", каза той.
Мирослав Найденов присъства на откриването на учебната година в Тракийския университет. Земеделският министър е възпитаник на висшето училище в Стара Загора.