България и Русия са се договорили за създаване на общи работни групи по газопреносния проект "Южен поток", съобщи в София министърът на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков. Той разговаря с руския министър на енергетиката Сергей Шматко по въпросите за бъдещето на "Южен поток", АЕЦ Белене и нефтопровода Бургас - Александруполис.
По отношение на „Южен поток" се договорихме за създаването на две съвместни работни групи, едната от които ще работи по клаузите на акционерното споразумение на проектната компания за проекта, а другата ще работи по подготовката на насоките за търга за предпроектно проучване, коментира енергийният министър.
„По отношение на АЕЦ „Белене" също имаме общо разбиране за това, че досега проектът се е водил по един начин, който не съответства на най-добрите практики за управление на проекти, че имаме нужда от ясна и прозрачна структура на финансиране - това е което ще направим от сега нататък", категоричен бе министърът. „Ние започваме този процес, в края на който ще имаме ясна позиция за това колко, каква част от проекта искаме да задържим и колко ще бъдат представени на заинтересовани инвеститори, които да проявят интерес на конкурентна основа, в който процес руските компании няма да бъдат дискриминирани", допълни Трайков.