Роботи превземат фабриките
Роботи превземат фабриките / снимка: БГНЕС

Ново изследване прeдвижда в следващото десетилетие евтини роботи да дойдат на смяна на фабричните работници и да снижат цената на труда с 16 процента, съобщават Асошиейтед прес и Ройтерс, цитирани от БТА.

Проучването било осъществено от Бостънската консултантска група. То предвижда инвестициите в индустриални роботи да растат с 10 процента годишно до 2025 г. в 25-те държави с най-големи експортни възможности. Роботите ще снижат цената на труда с 33 процента в Република Корея, с 25 на сто в Япония, с 24 на сто в Канада и с 22 на сто в Съединените щати.

Производителите в САЩ значително ще ускорят използването на роботи в своите предприятия през следващите десет години, пише в. "Ю Ес Ею тудей". Така значително ще намалят производствените си разходи и ще разширят производството си, сочи доклад.

Този ход ще увеличи производителността и ще бъде намалено наличното от дълго време номадство на фабриките по света в търсене на ползи от нископлатена работна ръка, се казва в доклад на Бостънската консултантска група.

"Развитата роботизация променя сметките при производството", казва Харолд Сиркин, който е един от шефовете на консултантската група. Редица страни, включително САЩ и Китай, са решени да се възползват от огромните плюсове на автоматизацията. Очаква се до 2025 г. около 1,2 млн. високо модернизирани роботи да допълнят "работната ръка" в Щатите, прогнозира БКГ.

Четири промишлености ще водят в тази тенденция - компютърни и електронни продукти; електрооборудване и уреди; транспорт; машиностроене, тъй като много от дейностите в тях могат да бъдат автоматизирани и по този начин да бъдат постигнати големи икономии на средства.

Около 10% от всички производствени дейности са автоматизирани, този дял ще нарасне до 25% след десетилетие на подобряване на визуалните сензори и способността за захващането на роботите, преценява БКГ. Това ще доведе до сваляне на разходите.

Ако през 2005 г. разходите от разработването до пускането в производство на робот заварчик струваше 182 000 долара, през 2014 г. стойността вече е 133 000 долара, а след десет години ще е по-ниска с още 25%. Това подтиква производителите да заменят работници с роботи.

БКГ преценява, че производителите започнали да предпочитат инвестирането в роботизация, когато осъзнали, че така разходите ще бъдат намалени поне с 15% в сравнение с положението при наемане на работници.

В производството на електроника 1 час работа вече струва едва 4 долара при използването на робот, докато при използването на средностатистически работник става дума за 24 долара.

В рамките на две години броят на развити промишлени роботи в САЩ ще започне да расте с по 10 на сто годишно, докато в момента този растеж е между 2 и 3% годишно.

Въздействието на роботизацията не е еднопосочно. Замяната на работници от роботи ще доведе до намаляване на заетата работна сила през 2025 г. с около 22%. Но пък работниците вероятно ще успеят да намерят работа поради завръщането на редица производства от чужбина обратно в САЩ, прогнозират от БКГ.

Източник: БТА, БГНЕС