Очаква се 35 000 души да са скратените строители до края на годината
Очаква се 35 000 души да са скратените строители до края на годината / снимка: Sofia Photo Agency

Около 35 000 души, заети в строителния сектор, ще бъдат уволнени до края на годината. Това прогнозира председателят на Камарата на строителите в България Симеон Пешов след среща с министъра на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев.

По думите на Пешов, отрасълът се намира в много тежка ситуация, като пикът ще бъде през февруари-март следващата година. Целта на регионалното министерство е да има подписани договори по оперативните програми до март и строителството да започне най-късно през април-май, посочи от своя страна Плевнелиев.

До края на годината - в строителния сектор ще бъдат усвоени 12,5 млрд. лева. За сравнение - Пешов посочи, че за първите шест месеца на миналата година за строителни дейности са били разплатени 16 млрд. лева. От строителната камара настояват за ускорено връщане на ДДС в срок до 14 дни. Пред министър Плевнелиев те са поставили и исканията си за промени в Закона за обществените поръчки. Строителите настояват за по-прозрачни процедури, които да са в съответствие с европейските правила.

В началото на месеца регионалният министър Росен Плевнелиев обясни също, че се очаква броят на заетите в строителството, изгубили работата си за цялата 2009 г., да достигне близо 36 000 души. Тогава министърът обясни, че в края на 2008 г. наетите в бранша са били над 230 000 души и в големите фирми съкращенията са около 10 на сто от персонала, докато в малките - цели 30 на сто от служителите.