КТ „Подкрепа предлага да се създаде „лоша банка у нас
КТ „Подкрепа предлага да се създаде „лоша банка у нас / снимка: БГНЕС
КТ „Подкрепа" предлага да се създаде „лоша банка" у нас
62667
КТ „Подкрепа" предлага да се създаде „лоша банка" у нас
  • КТ „Подкрепа" предлага да се създаде „лоша банка" у нас

Забрана на таксата за предсрочно погасяване след първите 12 месеца от обслужване на кредита и създаване на така наречената „лоша" банка, която да изкупи лошите кредити на банките у нас - това са две от мерките, включени в пакет от икономически и социални предложения, които ръководството на КТ Подкрепа ще внесе за разглеждане от Националния съвет за тристранно сътрудничество. Синдикатът предлага въвеждане на механизъм за определяне на минималната работна заплата и увеличението й от 1-ви април, отпускане на месечна добавка от 70 лева към обезщетението за отглеждане на малко дете и дефиниране на категорията „енергийна бедност".

От конфедерацията предлагат промяна в закона за потребителския кредит, която на практика ще забрани едностранната промяна на лихвените проценти по отпуснатите кредити. За оздравяването на банковата система се предлага създаване на структура, която да изкупи проблемните кредити. Мярката е проработила в САЩ, Германия и Ирландия, а в момента се прилага в Испания, обясни финансовият експерт Здравко Димитров. По думите му финансирането може да дойде от държавата или от частен инвеститор.

„Получава се един ресурс, който в последствие ще може да влезе отново в системата и да работи. Съответната банка, която го е продала, ще си подобри показателите общо взето. И се придобива и доверие от страна и на потенциалните следващи клиенти", обясни експертът.

Синдикатът настоява за изработване на критерии, по които да бъдат определени енергийно бедните хора у нас, за да получат еднократни добавки за изминалия отоплителен сезон. Според една от европейските формули енергийно беден е човек, който харчи над 10 процента от доходите си за ток и отопление.

Лидерът на Подкрепа Константин Тренчев обяви, че ще внесе сигнали до главния прокурор, свързани с Електроенергийния системен оператор и дирекцията му „Диспечерско управление". „Това дълго хоро в енергетиката, от което такива колосални оттечки има, доведе до тази драма. И ние настояваме за това – знаете, че имаме абсолютна експертиза от началото до края на веригата – не само да се санира системата, а и някой да го отнесе", коментира той.