- Костов към правителството: Кога ви избрахме за Дядо Коледа?
Индивидуалните партиди от професионалните пенсионни фондове на работещите първа и втора категория труд ще бъдат прехвърлени в Националния осигурителен институт. Това стана, след като парламентът прие окончателно и последните промени в кодекса за социално осигуряване. Идеите бяха подкрепени единствено от депутатите от ГЕРБ и „Атака". БСП и ДПС остро ги разкритикуваха, а от Синята коалиция предупредиха, че ще сезират Конституционния съд, защото управляващите на практика национализират личните вноски.
Индивидуалните партиди от професионалните фондове на хората от първа и втора категория труд, които трябва да се пенсионират до 2014 г., ще се прехвърлят в НОИ. От 2015 г. професионалните фондове ще поемат изплащането на ранните пенсии. Това е и договорката, която постигнаха преди два месеца правителството, социалните партньори и пенсионните дружества.
От БСП и ДПС разкритикуваха промените, а от Синята коалиция заплашиха, че ще сезират Конституционния съд, защото се нарушава собствеността на хората. Това стана повод и за размяна на остри реплики между съпредседателя на Синята коалиция Иван Костов и социалния министър Тотьо Младенов.
Иван Костов заяви: „За кой се мислите вие да влезете във взаимоотношенията между пенсионните фондове и притежателите на партиди, за да им кажете какви са отношенията помежду им. Вие не знаете къде се намирате, според мен". На което Тотьо Младенов отговор: „Самите те дойдоха пред Министерски съвет и пред работодателите, и пред синдикатите заявиха: Искаме този режим, който ние предлагаме в момента, защото от 1 януари няма да имаме възможност да плащаме дори при идеалния случай, г-н Костов. Именно за да не се накърнят тези интереси на тези, на които им предстои да се пенсионират през следващите четири години; именно поради причина предприемаме тези действия".
Иван Костов отново: „Това дето казвате, че вие влизате като Дядо Коледа, за да им плащате пенсиите - кога ви избрахме, правителството, за Дядо Коледа".
С промените в кодекса депутатите решиха още следващата година да не се изплаща добавка към пенсиите на пенсионерите, навършили 75-годишна възраст. Добавката ще я има отново 1 януари 2012 година и тя ще се изплаща от Агенцията за социално подпомагане. И още - таван на пенсиите ще има до края на 2013 гоздина, а не до края на тази.
Следват коментарите по темата на социалния министър Тотьо Младенов, Емануела Спасова от ГЕРБ, Емилия Масларова от БСП, Хасан Адемов от ДПС и Мартин Димитров от Синята коалиция.
Тотьо Младенов: „Точно това правим - да защитим интересите на тези хора, които работят първа и втора категория труд да получат едни нормални пенсии, като добавяме от държавното обществено осигуряване, да защитим в максимална степен техните интереси".
Емануела Спасова: „Всичко това беше съгласувано и е част от националното споразумение. Мисля, че на двата синдиката точно това им е работата и там защитаваха именно правата на хората".
Емилия Масларова: „Моля ви, колеги, не спекулирайте, че е постигнат консенсус между работодатели, синдикати и правителство. Всички въпроси, които са поставени в този 56-ти параграф, не са коментирани въобще с българските граждани".
Хасан Адемов: „И в никакъв случай не може да се каже, че решаваме проблема на категорийните работници изобщо. Защото солидарният институт не е управляващо дружество. Солидарният институт при всички положения ще използва средствата от индивидуалните партиди на категорийните работници за регулярните плащания".
Мартин Димитров: „Държавата реши лични партиди на хора в професионалните пенсионни фондове да бъдат прехвърлени в НОИ, силово от страна на правителството със закон. Ние казваме, че това е национализация, кабинетът казва - не е национализация, то е нещо друго. Всъщност не знам какво казват, че е. Ние сериозно обмисляме, Синята коалиция, да сезираме Конституционния съд по този повод".
С промените беше решено още следващата година да не се изплаща добавка към пенсиите на пенсионерите, навършили 75-годишна възраст. Министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов заяви, че в тристранния съвет е било договорено осигурителната система да се "изчисти" от всички плащания с характер на социално подпомагане. Той допълни, че добавка за пенсионерите ще има, но от 1 януари 2012 година и тя ще се изплаща от Агенцията за социално подпомагане.