Инфлацията в страната през август спрямо предходния месец е 0,5 на сто, а на годишна база потребителските цени са се повишили с 3,9 на сто, показват данните на националната статистика.
На месечна основа най-голям е ценовият скок при храните и транспорта, а на годишна база – в сферата на жилищата и комуналните разходи, транспорта, образованието и храните.
Хранителните стоки и безалкохолните са поскъпнали за месец с 0,9 процента, а за година ръстът е 4 на сто. При алкохола и тютюневите изделия има леки ценови повишения – 0,1 на сто на месечна база и 0,6 процента спрямо осмия месец на миналата година. При облеклото и обувките обаче се наблюдава понижение на цените, като спрямо предходния месец те са поевтинели с 3,3 на сто, а за последните дванадесет месеца - с 2,1 процента.
В сферата на жилищата – наеми, текущ ремонт и поддържане, комунални разходи, цените са се повишили с 0,3 процента през август спрямо юли и с 10,3 на сто спрямо август миналата година. При цените на обзавеждането и електроуредите не се отчитат ценови движения, а за година корекцията е с 0,9 процента в посока надолу.
В здравеопазването е отчетено леко поскъпване с 0,1 процента, а за дванадесет месеца цените са се повишили с 2,1 процента. Тенденцията е същата и в образованието, където за месец цените са се вдигнали с 0,1 процента, а за година ръстът е с 6,1 на сто.
В транспортния сектор поскъпването е драстично през август – с 2,9 процента спрямо предходния месец и с 6,6 на сто в сравнение с август миналата година. В сферата на съобщенията цените през август са запазили августовските си нива, а за последните дванадесет месеца са паднали с 0,7 процента.
Свободното време и развлеченията са ни излезли по-евтино в отпускарския месец август, като понижението е с 0,7 на сто на месечна база и с 3,1 на годишна основа. Цените в ресторанти и хотели обаче се се повишили в разгара на туристическия сезон, като ръстът е с 0,3 на сто спрямо предходния месец и с 2,8 процента в сравнение с август миналата година.