Европейските пазари изчистиха първоначалните загуби
Европейските пазари изчистиха първоначалните загуби / снимка: БГНЕС

Водещите индекси на основните фондови борси в Европа започнаха днешната сесия разнопосочно, но преди обед пазарите се стабилизираха, а измерителите се оцветиха в зелено. Ръстът дойде, след като ING заяви, че ще се възползва от холандските държавни гаранции на обща стойност 22 млрд. евро.

FTSE 100 в Лондон е нагоре с 1.23% до 4 102 пункта, в Париж САС 40 прибавя 0.77% до 2 870 пункта, а DAX във Франкфурт се повишава с 0.28% до 4 190 пункта.

На валутните пазари доларът остава стабилен към еврото, като след влизането на европейските борси двойката се разменя при ниво 1.2940.

Анализатори отчитат обаче, че единната европейска валута и британският паунд се намират под натиск заради очакванията, че централните банки в Европа ще намалят още лихвените нива в борбата си срещу рецесията.

Опасността за продължителна рецесия във водещите икономики намали прогнозите за потреблението на петрол и свали суровината от близо двуседмичния връх от 46.47 долара за барел.

Наблюдаващи пазарите смятат, че няма признаци за възстановяването в краткосрочен план на потреблението и на световната икономика, заради което дават прогнози за движението на цената на суровия петрол между 40 долара и 50 долара за барел.

На електронната борса в Ню Йорк лекият американски петрол се котира за 45.54 долара, а в Европа нефтът сорт брент се търгува за 46.38 долара за барел.

www.DarikFinance.bg