ЕЦБ предвижда по-тежка рецесия тази година
ЕЦБ предвижда по-тежка рецесия тази година / снимка: БГНЕС

Европейската централна банка (ЕЦБ) ревизира към силно понижение прогнозите си за намаляването на БВП на еврозоната през 2009 г. Банката прогнозира, че той ще се свие с 4,6%, съобщи нейният президент Жан-Клод Трише, цитиран от АФП.

До този момент ЕЦБ предвиждаше, че БВП на еврозоната ще намалее с 2,7% тази година. За 2010 г. институцията, базирана във Франкфурт, също ревизира към понижение своите прогнози. Тя очаква, че БВП ще се свие с 0,3% спрямо нулев растеж, както предвиждаше досега, пише БГНЕС.

ЕЦБ намали и прогнозите си за инфлацията в еврозоната - на 0,3% тази година спрямо 0,4%, както предвиждаше досега. За 2010 г. банката запазва прогнозата си за 1% инфлация.

ЕЦБ актуализира на всеки три месеца прогнозите си за икономиката на 16-те страни членки на еврозоната. Последните й прогнози бяха от март т. г.