Отново погребват Мария Фьодоровна в Санкт Петербург
Отново погребват Мария Фьодоровна в Санкт Петербург / netinfo

Утре руската императрица Мария Фьодоровна, майка на последния руски цар Николай Втори, ще бъде погребана повторно с всички царски почести в Санкт Петербург и ще бъде положена редом до съпруга й императора Александър Трети. Тленните й останки бяха пренесени със специален кораб от Дания до Русия, а вчера в Санкт Петербург те бяха посрещнати с 31 оръдейни залпа. Над 300 журналисти от цял свят вече са акредитирани за събитието.

Кораб, пренасящ тленните останки на майката на последния руски цар Мария Фьодоровна, потегли в неделя от Дания за Русия, където те ще бъдат положени редом до покойния й съпруг в съответствие с последното й желание. Повторното погребение на императрицата, майка на Николай Втори, бе отлагано няколко пъти заради руско-датски спор, след като Дания пусна на свобода задържан посланик на чеченските сепаратисти.

Датската кралица Маргрете Втора и други членове на датското кралскосемейство присъстваха на възпоменателна служба в катедралата в град Роскилде, близо до Копенхаген, за родената в Дания Мария Фьодоровна. След това ковчегът бе отнесен с конен впряг до рускаправославна църква в датската столица Копенхаген и след нови ритуали там бе транспортиран до пристанището на града. Оттам тленните останки на императрицата потеглиха за Санкт Петербург със специален кораб на датските военноморски сили. Мария Фьодоровна ще бъде отново погребана утре в крипта в катедралата "Св. св. Петър и Павел" в Санкт Петербург, редом до съпруга си – руския император Александър Трети.

Императрицата Мария Фьодоровна е родена през 1847 г. като принцеса Дагмар, дъщеря на датския крал Кристиян Девети. Тя променя името си и преминава към руската православна църква заради сватбата си с Александър през 1866 г. Синът м, последния руски цар Николай Втори, е принуден да абдикира през 1917 г. и е екзекутиран от болшевишките революционери, които превземат властта няколко месеца по-късно. След като губи двама сина и петима внуци по време на революцията, Мария Фьодоровна напуска Русия през 1919 г. и след престой във Великобритания се завръща в родната си Дания, където умира през 1928г. на 81-годиишна възраст.

Тленните й останки пристигнаха в Русия вчера. Това стана 140 години след първото посещение в Санкт Петербург на датската принцеса Дагмар, тогава годеница на великия княз Александър - бъдещият император Александър Трети, и бъдеща майка на последния руски цар Николай Втори.

Корабът на датските военоморски сили, който пренесе ковчега с тленните останки на императрица Мария Фьодоровна, бе посрещнат със салют от 31 оръдейни залпа в Санкт Петербург. Той бе съпроводен от гвардейци на датския кралски двор и военни от Президентския полк на Русия. Вчера военен катер достави саркофага в Петергоф -любима резиденция на руските царе в покрайнините на Санкт Петербург. Там ще се състои церемонията, на която останките на императрица Мария Фьодоровна ще бъдат официално предадени на санктпетербургския губернатор Валентина Матвиенко. Прахът на Мария Фьодоровна ще бъде пренесен в дворцовия храм "Св. Александър Невски" в парк Александрия, в който често е възнасяла молитви покойната императрица.

Там днес ще се състои богослужение, след което ще започне двудневна прощална церемония. Утре останките на Мария Фьодоровна ще бъдат положени в гробницата-крипта на руските царе до тези на съпруга й цар Александър Трети в катедралата "Св. св. Петър и Павел" в Санкт Петербург.

Името на вдовстващата императрица Мария Фьодоровна е свързано с още едно известно име – това на руския бижутер Фаберже, един от най-прочутите златари на всички времена, изключително популярен във владетелските дворове на цяла Европа благодарение на невероятното си умение да изработва изящни предмети от злато и сребро, малахит, топаз, лазурит, кристал и десетки други материали. В родината си бива титулуван „ювелир на Негово Императорского Величество и ювелир на Императорския Ермитаж“. През 1885г. император Александър ІІІ поръчва на ателието на Фаберже едно декоративно великденско яйце като подарък за своята съпруга Мария Фьодоровна. Благодарение на мигновения успех, Фаберже получавал постоянни поръчки за императорския двор и изработва едно след друго 10 яйца-за цар Александър III, който всяка година, до смъртта й през 1894г., подарявал по едно на императрицата.

След това Фаберже изработил още 44 яйца в периода между 1895 и 1916г. — за цар Николай II за подарък на майка му, по това време вдовстваща императрица, и за съпругата му, Александра Фьодоровна. Като цяло, по императорска поръчка са направени 54 великденски яйца. Може да се предположи, че има и няколко яйца, които са били подарени и на други членове на императорското семейство. Днес, със сигурност са запазени 45 от изработените по императорска поръчка яйца. Сред запазените до ден днешен има едно с миниатюра на сибирски влак, с крайцер, с кокошчица от цветно злато, яйце-часовник, както и яйце-портретна галерия на императорското семейство. Революцията от 1917г. слага край на славната кариера на Фаберже, а 3 години по-късно той умира. Императрицата Мария Фьодоровна го надживява с 8 години.