Необходими са 76 човека на държавната ядрена енергетика, обяви енергийният министър

Ако необходимо държавата ще отпуска по 1000 лева стипендия, за да привлече студенти в ключови инженерни специалности. Това стана ясно от думите на образователния министър Красимир Вълчев, който заедно с министъра на енергетиката Жечо Станков проведоха среща с ръководството на ядрената централа и на АЕЦ „Козлодуй – Нови мощности“. 

Вълчев подчерта към момента се преструктурира приема във висшето образование. "Увеличаваме в инженерно технически професионални направления, най-проблемните направления като "Ядрена енергетика" и "Хидроинжинерство" са безплатни. Стимулираме с допълнителни стипендии, но те не са толкова високи - 150 лева средно. Ще направим стипендии от по 1000 лева. Така ще дадем много ясен сигнал от държавата, че това е важно", заяви той. 

Образователният министър Красимир Вълчев също подчерта, че през следващите години там ще бъде най-голямата стратегическа инвестиция на страната. 

"Ние сме повече от задължени да реагираме с всички инструменти на политиката. Правим всичко възможно да обезпечим тази инвестиция и тези настоящи и бъдещи предприятия със специалисти", заяви той. 

Инвестицията в нови мощности на територията на Козлодуй е нещо страхотно. Това е най-големият проект за следващото десетилетие, който държавата ще развива като проект, но по-важното е развитието на кадрите. Това заяви министърът на енергетиката Жечо Станков. 

"Необходими 76 човека на държавната ядрена енергетика, за да запълним щата си и да сме напълно обезпечени", заяви той. 

Енергийният министър обяви, че основната тема по време на срещата е била какви са основните предизвикателства. 

"Министерският съвет взе решение да бъде създадена работна група от министри, която трябва във всяка една част да разработи и да се подготви за това 7 и 8 блок не само да бъдат изградени, а да бъдат подсигурени предварително. Това, което беше централна днес е с обезпечаване на кадри", заяви министърът. 

Станков обяви, че е възложил на АЕЦ "Козлодуй – Нови мощности", АЕЦ "Козлодуй", регулатора и държавното предприятие "Радиоактивни отпадъци" да бъде разработят десет годишен план с конкретните кадри година по година, които ще им бъдат необходими. 

Той се обърна към всички млади хора: "Нека да дадем шанс на всеки един от тях да се превърне в енергийния експерт, който е на световно ниво. Наша е задачата да му покажем пътя", заяви той.