Вестникът коментира публикацията на британското списание “Икономист” по повод това, че българският ще остане официален език в ЕС, а заедно с него и азбуката, наречена на св.Кирил, византийски монах от девети век. Ако България се присъедини към ЕС след три месеца, както ще препоръча Европейската комисия , ще настъпи обрат след 15-годишното отстъпление на кирилицата. Кирилицата бе в отстъпление, откакто бе изхвърлена заедно със съветското управление, първо от Молдова, а после от Азърбайджан, Татарстан, тюркска република в сърцето на Русия, се опита непокорно да премине към латиницата, когато властта на Кремъл бе разклатена, но след това бе заставен отново да се върне към кирилицата, пише “Икономист”. В Централна Азия кирилицата оцелява, макар че Узбекистан официално желая промяна. В Черна гора – най-младата държава в Европа, след разделянето й със Сърбия това лято, латиницата е все по-популярна, макар че на теория двете азбуки са равностони. “Има ли значение. Азбуките вършат най-добра работа на езиците, за които са били измислени”, коментира списанието.
В месечното приложение “Дъга” за литература, изкуство и култура вестникът публикува материал за премиерата на Врачанския театър спектакъла “Оскар и Розовата дама” от Ерик Еманюел Шмит. Ще прочетете още разказа на Живко Сотиров – “Обеци от череши” и стихове на врачанските поети Тодор Ваков и Яна Кременска.
Вестник “Монт прес” отбелязва смяната на директора на инспекцията по труда, обявена от изпълнителния директор на ГИТ Тотьо Младенов
Антон Антонов е временно изпълняващият длъжността директор на Областната инспекция по труда в Монтана. Последните четири години инспекцията се управляваше от инж. Симеон Симеонов. Сега той настоял да бъде сменен по здравословни причини и заради лични проблеми, стана ясно вчера. За предстоящата рокада се заговори още в началото на август. В публичното пространство в първите дни на септември дори бе огласено писмо на монтанските социалисти, които настояваха тя да не бъде предприемана. Те декларираха, че темата не е обсъждано на заседания на местните ръководни органи на партията. По тяхно мнение подобна смяна е безпринципна. Още повече, че според това писмо (и според слуховете) за директор на монтанската структура е готвен братът на плевенския депутат от БСП Васил Антонов, а именно Антон Антонов. Те определят това като шуробаджанащина.
За побратимяването на КНЕЗ – НАЙ-ГОЛЯМОТО СЕЛО НА СРЪБСКАТА ОБЩИНА НИШ И ЛОМСКОТО СТАЛИЙСКА МАХАЛА СЪЩО ЩЕ ПРОЧЕТЕТЕ ВЪВ ВЕСТНИКА. Сталийчани ще гостуват в западната ни съседка на 29 септември, когато е празникът на побратимите им. Сърбите били у нас на събора на Сталийска махала. Те поканили ломски фирми да участват в изложение на хранително-вкусовата промишленост, което ще се проведе в края на септември в Ниш.
В изданието четем още, че БЧК раздава пакетирани храни и почистващи препарати на бедните в Монтана. Дарението е осигурено от родни и чуждестранни фирми. Помощите съдържат конфитюри, лютеница, спагети, шоколад и почистващи препарати. Предвидени са за 144 лица в областния град. Пакети са осигурени за всички общини. За тях могат да кандидатстват семейства, които имат доход до 120 лева на член от домакинството и да представят служебна бележка за него. Необходими са още удостоверенията за раждане на децата и документи за самоличност