Водещото заглавие от първа страница на вестник “Шанс нюз”:
“Врачани са по-добри математици, отколкото литератори”
Резултатите от оценките на матурата и дипломата на зрелостниците се разминават
Тази година на матура са се явили 1955 зрелостници от областта, показват справките на Регионалния инспекторат по образование във Враца. Според тях средният успех по български език и литература на врачанските зрелостници е 4,08. Той е по-нисък от средния за страната – 4,41. Затова пък по математика врачани са постигнали оценка 4,15, при средна за страната 3,81.
Друго заглавие от първа страница на ежедневника :
“Дават 1000 лв. за фолклорен сборник”
Общинският съвет във Враца отпусна 1000 лв. на Етнографско-възрожденски комплекс “Св. Софроний Врачански” за подпомагане издаването на сборника “Стожери на народната традиция”.
Сборникът се издава за Северозападна България и се финансира от домакинстващите области. Община Враца се изявява като домакин на този брой. Той съдържа материали от организираната от Врачанския музей и Етнографския институт с музей към БАН 22-ра национална конференция на българските етнографи.
Още една интересна статия от вътрешните страници на вестника :
“Рейсовете към малките населени места тръгнаха отново”
С първия учебен ден към малките села тръгнаха отново спрените през лятото рейсове. Според шефа на “Автобусни превози” – Враца Георги Яков, във ваканционния период линиите са били ограничени, защото са нерентабилни. По това време на годината пътниците са малко и приходите не оправдават направените за обслужването им разходи.
Водещото заглавие на вестник “Зов за истина”
“Все още са малко “европейците" “
Общо 475 023 подписа са събрани в цялата страна в кампанията "Аз съм европеец".
Над 150 000 са събраните подписи в двумилионната, както обича да се изразява Бойко Борисов, София, над 60 000 - в Пловдив, над 30 000 - в Бургас и над 20 000 в Русе.
По думите на формалния лидер на ГЕРБ Цветан Цветанов подписите са на представители на всички политически формации.
От чужбина, през интернет подписката, събраните подписи на противници на политиката на правителството са на 5 хиляди души. Още акценти от първа страница на седмичника : “За 3 години – инвестиции за 15 милиарда евро” Около 15 милиарда евро чужди инвестиции е привлякла България през последните три години, която сума е по-голяма от общите инвестиции през предходните 15 години. Това каза министър-председателят Сергей Станишев при откриването на новия завод за автомобилни детайли на френската компания "Монтюпе".
През тази година се забелязва леко свиване на инвестициите в недвижимости, но има ръст при инвестициите в индустриалния сектор и в услугите. Балансът за страната като цяло е добър, независимо от лошата външна икономическа конюнктура. “62 % искат задължително гласуване” Над 62 % от българите смятат, че трябва да бъде въведено задължителното гласуване, сочат резултати от национално допитване на Съюза на свободните демократи /ССД/, обобщени от агенция "Сова Харис". Проучването се е състояло под мотото "Важно е да бъдеш чут".
Допитването е извършено във всички големи градове в страната. Данните от изследването отразяват желанието на българите за промени в избирателната система, каза Стефан Софиянски. Според него промяната на изборния закон има подкрепата на опозиционните парламентарни групи.
44,9 % от българите подкрепят смесената избирателна система. 47,7 % от тях смятат, че гласуването трябва да бъде задължително. Мажоритарната система се подкрепя от 35,7 %, като 38,3 процента от тях са на мнение, че гласуването трябва да е задължително. Едва 19,5 % от анкетираните смятат, че сегашната пропорционална система е успешна, а 14 % от тях са за задължителното гласуване. Водещото заглавие на вестник “Лом прес” : “Настаняват в приют бездомните кучета” Бездомните кучета ще бъдат настанени в приют, а не да тормозят хората по улиците. Общинският съвет възложи на кмета и администрацията да намерят място, където да бъдат приютени уличните кучета. Местните парламентаристи решиха за решаване на проблема с четириногите да бъде потърсено съдействие и от ловно-рибарското дружество. Общинската програма за установяване на контрол върху кучешката популация, предложена от дружеството за защита на животните “Лом 2003”, не бе одобрена от Общинския съвет. Друго заглавие от първа страница на вестника: “Измамници обират парите на старец” Класическата схема за измама приложили група мургави гастрольори на 73 годишен мъж от село Одоровци. Хайдуците задигнали всичките 670 лева. Бандата е засичана и в други селища в района, предупредиха от полицията и умоляват възрастните хора от селата да не се предоверяват на случайни търговци, които им предлагат изгодни сделки с животни, вино, ракия, орехи, стари телевизори и др. От последна страница на вестника един спортен акцент: “21 медала прибират акробати” 15 златни и 6 сребърни медала завоюваха седем състезатели от СК “Олимп” на държавния шампионат за младежи, мъже и жени. На състезанието в Габрово четворките мъже и мъжката двойка на Лом Обраха медалите и оставиха зад гърба си отборите на София, Бургас, Варна, Кюстендил, Ямбол, Своге, Търговище, Плевен, Димитровград, Сливен, Габрово, Айтос, Ботевград, Севлиево и Горна Оряховица.
Над 150 000 са събраните подписи в двумилионната, както обича да се изразява Бойко Борисов, София, над 60 000 - в Пловдив, над 30 000 - в Бургас и над 20 000 в Русе.
По думите на формалния лидер на ГЕРБ Цветан Цветанов подписите са на представители на всички политически формации.
От чужбина, през интернет подписката, събраните подписи на противници на политиката на правителството са на 5 хиляди души. Още акценти от първа страница на седмичника : “За 3 години – инвестиции за 15 милиарда евро” Около 15 милиарда евро чужди инвестиции е привлякла България през последните три години, която сума е по-голяма от общите инвестиции през предходните 15 години. Това каза министър-председателят Сергей Станишев при откриването на новия завод за автомобилни детайли на френската компания "Монтюпе".
През тази година се забелязва леко свиване на инвестициите в недвижимости, но има ръст при инвестициите в индустриалния сектор и в услугите. Балансът за страната като цяло е добър, независимо от лошата външна икономическа конюнктура. “62 % искат задължително гласуване” Над 62 % от българите смятат, че трябва да бъде въведено задължителното гласуване, сочат резултати от национално допитване на Съюза на свободните демократи /ССД/, обобщени от агенция "Сова Харис". Проучването се е състояло под мотото "Важно е да бъдеш чут".
Допитването е извършено във всички големи градове в страната. Данните от изследването отразяват желанието на българите за промени в избирателната система, каза Стефан Софиянски. Според него промяната на изборния закон има подкрепата на опозиционните парламентарни групи.
44,9 % от българите подкрепят смесената избирателна система. 47,7 % от тях смятат, че гласуването трябва да бъде задължително. Мажоритарната система се подкрепя от 35,7 %, като 38,3 процента от тях са на мнение, че гласуването трябва да е задължително. Едва 19,5 % от анкетираните смятат, че сегашната пропорционална система е успешна, а 14 % от тях са за задължителното гласуване. Водещото заглавие на вестник “Лом прес” : “Настаняват в приют бездомните кучета” Бездомните кучета ще бъдат настанени в приют, а не да тормозят хората по улиците. Общинският съвет възложи на кмета и администрацията да намерят място, където да бъдат приютени уличните кучета. Местните парламентаристи решиха за решаване на проблема с четириногите да бъде потърсено съдействие и от ловно-рибарското дружество. Общинската програма за установяване на контрол върху кучешката популация, предложена от дружеството за защита на животните “Лом 2003”, не бе одобрена от Общинския съвет. Друго заглавие от първа страница на вестника: “Измамници обират парите на старец” Класическата схема за измама приложили група мургави гастрольори на 73 годишен мъж от село Одоровци. Хайдуците задигнали всичките 670 лева. Бандата е засичана и в други селища в района, предупредиха от полицията и умоляват възрастните хора от селата да не се предоверяват на случайни търговци, които им предлагат изгодни сделки с животни, вино, ракия, орехи, стари телевизори и др. От последна страница на вестника един спортен акцент: “21 медала прибират акробати” 15 златни и 6 сребърни медала завоюваха седем състезатели от СК “Олимп” на държавния шампионат за младежи, мъже и жени. На състезанието в Габрово четворките мъже и мъжката двойка на Лом Обраха медалите и оставиха зад гърба си отборите на София, Бургас, Варна, Кюстендил, Ямбол, Своге, Търговище, Плевен, Димитровград, Сливен, Габрово, Айтос, Ботевград, Севлиево и Горна Оряховица.