Нови социални услуги за деца бяха представени в Областна администрация- Видин днес, по време на заседание на Областния координационен механизъм по деинституционализация (ОКМД). Те са част от Актуализирания план за действие за изпълнение на националната стратегия „Визия за деинституционализация на децата в Република България".
„Това е един изключително важен за нашата работа документ, който е приет с решение на Министерския съвет през месец октомври тази година. Този документ начертава пътя, по който ще се реализира стратегията за деинституционализация през следващите години и дава отговор на въпросите накъде ще бъдат насочени основните ресурси, чрез какви мерки и социални услуги ще се реализира стратегията, как ще се управлява, координира и финансира целия процес", каза при откриването на заседанието заместник областният управител на Видин и председател на ОКМД Албена Георгиева.
Новите услуги са насочени към осигуряването на качествена алтернативна грижа за децата - да не се разглеждат като брой деца, преместени от едно място на друго, а като хора, нуждаещи се от интегрирани здравно-социални услуги за адаптация и развитие в семейна и общностна среда, обясни Георги Симеонов, изпълнителен директор на „Надежда и домове за децата - клон България". Той представи Актуализирания план за деинституционализация на децата, в разработването на който е участвал. По думите му, приоритетно в новия проект за приемна грижа, услугата е насочена към деца с увреждания и новородени. Друга важна целена група са децата, настанени в специализирани институции, както и всички деца в риск. Георги Симеонов акцентира върху разширяването на „специализирана приемна грижа" за деца с увреждания, деца, жертви на насилие или трафик, деца, непридружени бежанци, както и върху възстановяването на патронажната грижа в 28-те области в страната.
Новият модел на услуги за деца ще се прилага в центрове за настаняване от семеен тип, общностни центрове за деца и семейства, преходни жилища за деца от 15 до 18-годишна възраст, наблюдавани жилища за младежи от 18 до 21 г., дневни центрове за подкрепа на деца с тежки множествени увреждания, за деца с високо-рисково поведение и потребност от специални здравни грижи и други.
Предвижда се във Видин да бъде разкрити Център за специализирана здравно-социална грижа за деца с увреждания с потребност от постоянни медицински грижи и Патронажна грижа, а в Белоградчик - Център за обществена подкрепа и Център за настаняване от семеен тип за деца. Това съобщи програмният координатор на „Надежда и домове за децата - клон България" Боряна Климентова, която представи проект на Карта на услугите за подкрепа в общността и в семейна среда.
На областно ниво координацията ще се извършва от областния управител чрез Областния координационен механизъм. „За една година Координационният механизъм във Видин доказа своята ефективност в дейности по деинституционализацията и закрилата на децата", отчете заместник областният управител Албена Георгиева. Тя изтъкна доброто взаимодействие с компетентните институции и неправителствените организации и обяви включването на видинско сдружение като нов член на ОКМД.