Увеличението е обусловено от 4-процентния скок в цената на синьото гориво, повишеният ръст на минималната работна заплата с 22%, както и на новите цени на материалите, които се използват за поддръжка на съоръженията. Като се има предвид, че сградите на голяма част от общинските обекти вече са санирани и са с подменена дограма, от общинското ръководство очакват реално отоплението да струва около 30 000 лв. повече от миналата година.
От общинската управа заявяват, че има готовност веднага да бъде пуснато отоплението, ако в три последователни дни средноденонощната температура навън падне под 12 градуса. През последните години в Монтана не е имало дървени ваканции за училищата. Не е спирала работата поради липса на отопление и в детските ясли и градини, припомни Румен Ангелов.