Националната кампания "Коланите спасяват живот! Запази детето си!" започна от вчера и ще продължи до 13 март, информират от полицията. Тя е с насоченост и основен акцент за увеличаване процента на ползване на обезопасителните колани и от пътниците на задните седалки, както и на обезопасителните системи за превозване на деца в автомобилите. Кампанията е организирана по предложение и съвместно с експерти от "Пътна полиция" на Холандия.
В момента наблюденията показват, че в страната коланите се ползват от около над 80 % от водачите и пътниците на предните седалки в автомобилите извън населените места и около 70 % в населените места. По-нисък е процентът на използване на коланите в малките градове и селата. Въпреки задължението по Закона за движението по пътищата все още пътниците на задните седалки, с минимални изключения, не използват тези предпазни средства.
Твърде нисък е и процентът на използване на обезопасителните системи за превозване на деца. Същевременно във водещите страни от Европейския съюз коланите на задните седалки се ползват от над 85 % от пътниците.
Преобладаващата част от водачите и пътниците почти не знаят, че:
* Предпазните колани намаляват с около 30 % загиналите, тежко и леко ранените!Ако ползвате колана, сте в три пъти по-малка опасност да загинете при катастрофа или да получите наранявания.
* Изследванията доказват, че те са изключително полезни при произшествия, настъпили тъкмо при скорости до 60 км/ч, които са обичайни за населени места и когато вътрешността на купето не се деформира. Тогава коланите предотвратяват множество средни и тежки травми - черепно-лицеви, удари на главата в стъклото и рамката над него, счупвания на гръдния кош при удари в кормилото и арматурното табло. 88 % от участвалите в произшествия, възникнали при такива скорости, не са получили никакви травми
* Спасяват от травми почти 100 % в случаите на преобръщане на автомобила на равно място, дори при скорост от 100 км/ч.
* За едногодишен период от началото на първия етап на кампанията за поставяне на предпазните колани на предните седалки в България са се спасили от смърт при катастрофи 180 човека и още 1400 от наранявания.
* Човек може да се задържи с ръце и да не излети към стъклото при удар с кола в неподвижно препятствие със скорост само до...15 км/ч.
* При удар на автомобила в бетонна стена при скорост 40 км/ч шофьорът и спътникът му без колани се изстрелват напред със сила, която е 12 пъти по-голяма от собственото им тегло, равна на свободно падане на тялото от... петия етаж на жилищен блок. При челно сблъскване с 80 км/ч водач или пътник с тегло 80 кг придобиват кинетична енергия 196 килограма на квадратен сантиметър площ.