Продължава да е тревожно състоянието на река Дунав при Лом. На 4 януари бяха измерени 705 см, а за следващите дни се очаква повишение на нивото с над 20 см.
През пролетта на 2006 г. Дунав достигна рекордните 985 см при Лом. Реката заля крайбрежната зона, под водата останаха митницата, два хотела, жилищни и административни сгради, а пристанището преустанови работа. Централната градска част на Лом бе спасена от наводнение благодарение на спешно изградените четири насипни диги в района на пристанището.
За защита на Лом от наводнение и укрепване на свлачищната крайречна градска зона, през декември 2008 г. започна изграждането на 800-метрова кейова стена. Проектът е на стойност около 10 милиона лева и се финансира от Министерството на регионалното развитие и благоустройството.
„Строителството на кейовата стена на брега на Дунав, която да предпазва града ни, трябваше да приключи в края на миналата година, но това не се случи заради високите води на реката, но и заради проблеми с финансирането. Обектът е от особена важност, това е становището и на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, което възложител, и се надявам през 2010 г. той да бъде завършен, за да не се наложи отново да спасяваме Лом от наводнение, както преди 3 години". - каза кметът Пенка Пенкова.
Екипи на хидротехническите райони в селата Орсоя и Ковачица извършват огледи на защитните диги и имат готовност при необходимост да укрепват пробойни в критичните участъци. Дигите между Орсоя и Добридел предпазват помпената станция, която осигурява подаването на питейна вода за град Лом. Въпреки нарушената цялост на съоръжението в някои участъци, дигата ще издържи високи води на река Дунав, категорични са от «Гражданска защита» и комисията, която инспектира защитните диги по Дунавското крайбрежие.
Специалисти от „Гражданска защита", Община Лом, „Напоителни системи" - Монтана и Видин, Инспекция по труда, наблюдават състоянието на всички хидрозащитни съоръжения.