Общоградска викторина на тема „Какво знаем за ХИВ/СПИН?” ще се проведе днес в залата на Младежкия дом във Враца. В нея ще участват отбори от средно общообразователно училище „Козма Тричков”, Професионална математическа гимназия „Акад. Иван Ценов”, училище „Христо Ботев” и Професионална гимназия по търговия и ресторантьорство. Проявата е по повод организираната от РИОКОЗ и Община Враца Седмица на борбата със СПИН в дните до 30 ноември, посветена на Световния ден за борба с болеста на 20-ти век – 1 декември.
В програмата за Седмицата са включени дискусии по проблемите на рисковото сексуално поведение, полово предавани болести и предпазване от заразяване с ХИВ с учениците от горните курсове във всички средни общообразователни училища във Враца. Утре във всички средни училища в града ще се раздават брошури, картички, лентички за съпричастност към борбата срещу ХИВ/СПИН. Ще се награждават автори на есета, колажи и рисунки, ще се прожектират, филми и ще се излъчват училищни радиопредавания.
В Кабинета за анонимно и безплатно консултиране и изследване за СПИН в РИОКОЗ – Враца също ще се провеждат беседи и разговори с ученици. Те ще се запознаят с работата на Кабинета и с начините и методите за изследване. Основни инициатори и консултанти през цялата седмица за борба със СПИН са медицинските специалисти в училищата и експертите от отдел „Здравеопазване” на Община Враца и Дирекция „Опазване на общественото здраве” към РИОКОЗ – Враца.