„Ботев“ загуби от „Созопол“
„Ботев“ загуби от „Созопол“ / Георги Александров

„Созопол” си върна на „Ботев” за загубата на старта на шампионата на „Б” футболна група през август миналата година и нанесе шесто поредно поражение на врачани. Илиян Шерденов вкара в 42-та мин. безценното попадение, с което тимът от морския град измъкна 3 точки на стадион „Локомотив” в Мездра. Дебют в мача за врачани направи юношата на френския „Дижон” Иво Малинов, който се понрави с играта си на публиката.

Мачът се изигра на почистения от снега терен, за което домакините получиха справедливи адмирации от страна на гостите и длъжностните лица. Той трябваше да се проведе в събота, но заради обилния снеговалеж, беше преместен с 24 часа.

„Ботев” започна по-уверено срещата и в 13-та мин. получи правото за изпълни дузпа, която беше отсъдена, след като Георги Хашев изби с ръка голов удар на Альоша Илиев. Вместо да изгони бранителя на гостите обаче, реферът Георги Иванов му вдигна само жълт картон и посочи бялата точка. Халфът на врачани Петър Петров уцели лявата греда на вратата, пазена от Мартин Теменлиев.

Пропускът скова домакините, от което се възползваха гостите. В 15-та мин. Танев би по диагонала, но Христо Митов отби в корнер. В 23-та мин. отново вратарят на домакините спаси сигурен гол, парирайки удар на Мантаров с глава. В 25-та мин. Петър Альошев увисна при контраатака и позволи на Танев да излезе сам срещу Митов, но вратарят изби с крак. В 42-та мин. обаче нова грешка на Альошев позволи на Шерденов да излезе сам срещу врачанския вратар и този път Митов беше безпомощен – 0:1.

Ботев загуби от Созопол
netinfo

След почивката „Ботев” натика противника в неговото наказателно поле, но така и не успя да върне гола пасив. Най-чистото положение се откри пред резервата Румен Рангелов, който с глава в 84-та мин. насочи топката към долния ляв ъгъл на вратата, но Теменлиев изби с мъка в корнер. Две минути по-късно Рангелов се строполи, искайки дузпа, но реферът подмина претенциите му с мълчание.

 

Така „Ботев” остана на 14-а позиция в „Б” група, а следващият кръг ще спечели служебно с 3:0 гостуването си на извадения от втория футболен ешелон „Спартак” /Варна/.

Старши-треньорът на „Созопол” Румен Димов заяви след победата на неговия тим над „Ботев”, че „във футбола има равновесие и онова, което господ е отнел на отбора му през есента край морето, сега му го е върнал”. Според Димов в неделния мач футболните достойнства са били на заден план, защото целта и пред двата отбора е била борбата за точки. „Момчетата ми се раздадоха и заслужено спечелихме победата. Искам да благодаря на домакините, които в тези трудно метеорологични условия, почистиха от сняг терена и създадоха нормални условия за игра...

Ботев загуби от Созопол
netinfo

Ние изиграхме мача си по-правилно тактически. Домакините бяха притиснати от липсата на точки и се видя, че това им попречи”, допълни Димов. Той се похвали, че преди пресконференцията му е звъннал бившия тартор на врачанската агитка Георги Даскалов, популярен и като Жоро Павето, за да му честите победата и да пожелае успех на „Созопол”.

 

Старши-треньорът на врачани Адалберт Зафиров пък се оплака от липсата на късмет: „Втори пореден мач губим по един и същи начин. Позволихме на противника да изрита две топки към нашата врата и при едната от тях ни вкараха гол, който ние не можахме да върнем... Изпуснахме и дузпа, която ако бяхме вкарали, мачът тръгваше в друга посока”, коментира след поражението Зафиров. Той похвали футболистите си: „Не мога да не съм доволен от желанието им за игра. Просто в този спорт трябва и късмет, а днес, той не беше на наша страна.

Притеснително е, че допуснахме две домакински загуби, още попритестнителното е, че не вкарахме гол. И в двете срещи държахме мача в ръцете си, контролирахме играта, но не можем да вкарваме, което си е стара слабост на отбора”, допълни още наставникът на „Ботев”. Той уточни, че реферът Георги Иванов е дал превес на гостите с отсъжданията си, като е накъсвал често играта и им е позволявал да бавят темпото. Зафиров посочи и конкретни моменти, в които съдията се е поддал на провокациите и симулациите на гостите, с което е улеснил задачата им.

Ботев загуби от Созопол
netinfo