Общинският съвет единодушно избра новите почетни граждани и носителите на наградата В. Търново
Общинският съвет единодушно избра новите почетни граждани и носителите на наградата В. Търново / Дарик нюз
Общинският съвет единодушно избра новите почетни граждани и носителите на наградата "В. Търново"
62763
Общинският съвет единодушно избра новите почетни граждани и носителите на наградата "В. Търново"
Общинският съвет единодушно избра новите почетни граждани и носителите на наградата "В. Търново"
Общинският съвет единодушно избра новите почетни граждани и носителите на наградата "В. Търново"
  • Общинският съвет единодушно избра новите почетни граждани и носителите на наградата "В. Търново"
  • Общинският съвет единодушно избра новите почетни граждани и носителите на наградата "В. Търново"
  • Общинският съвет единодушно избра новите почетни граждани и носителите на наградата "В. Търново"

С 32 гласа „за", нито един „въздържал се" или „против" Общинският съвет на старата столица избра трима почетни граждани и шестима носители на наградата „Велико Търново". Празничната сесия се проведе в Музикално- драматичния театър „К. Кисимов". В началото председателят на местния парламент Николай Ашиков прочете решението на комисията по избор на почетни граждани и мотивите за него.

Със званието бяха удостоени ректорът на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий" проф. Пламен Легкоступ, първият ректор и основател на висшето училище проф. Александър Бурмов (б.р. посмъртно, по повод 50-годишнината от създаването на ВТУ) и  арх. Иван Чолаков. „Проф. Александър Бурмов остава в историята на града ни. Днес наследниците му не успяха да дойдат и ще бъде определена дата, на която наградата ще им бъде връчена", обясни Николай Ашиков.

Настоящият ректор на ВТУ проф. Пламен Легкоступ има над 70 самостоятелни изложби в България, Франция, Австрия, Белгия, Русия, Германия, Швеция, Сърбия, Черна гора, Македония. Негови творби са притежание на Националната художествена галерия в София, Художествените галерии във Велико Търново и Разград, културния център в Париж,  Българския културно-информационен център в Москва, както и на редица частни колекции в страната и чужбина.

„Не е важно колко време е живял човекът, важно е какво е оставил след себе си. И още по- важно е, че непреходността на Царевград Търнов е вечна. Нека всички с вяра и любов да работим за просперитета на нашия град", каза проф. Легкоступ.

Чуйте го в първия звуков файл.

Архитект Иван Чолаков е първият демократично избран кмет на старата столица. Великотърновци го избират 10 месеца преди 10-ти ноември за кмет на Стария град. От близо 11 години е ръководител на търновското дружество на архитектите. Член е на Управителния съвет на Съюза на архитектите и председател на една от комисиите в организацията.

„Приемам това решение не само като оценка на моята дългогодишна управленческа и творческа работа, но и като признание за упорития труд на моите колеги- групата архитекти от В. Търново. Ще изпълня най- важното задължение на един почетен гражданин - да остана верен до края на дните си на този град", заяви арх. Чолаков.

Повече от него във втория звуков файл.

Общинският съвет единодушно избра новите почетни граждани и носителите на наградата "В. Търново"
netinfo

Шестима са тазгодишните носители на наградата „Велико Търново". Създателят на Международния фестивал на военните духови оркестри и радетел за опазването на родния фолклор и традиции Валери Вълев- посмъртно. От негово име приза получи съпругата му, която каза, че вярва, че Валери гледа някъде от горе и също благодари на всички.

Археологът доц. Хитко Вачев - удостоен за изследване на историческото развитие на средновековната българска столица Търновград и разкриването на емблематични за страната ни паметници на културата, прие наградата като отговорност да продължи да работи за духовната столица на България.

Бизнесменът и съдийски наблюдател на УЕФА Ичко Лозев е отличен за принос в издигането на авторитета на В. Търново в национален и международен мащаб, както и за родолюбива и дарителска дейност. „Наградата ме кара да се чувствам длъжен да направя още за бъдещето на В. Търново. В тези объркани времена не бива да забравяме, че да бъдеш човек е привилегия, а не оправдание", коментира Ичко Лозев.

Хореографът Георги Кински получи наградата за изключителна творческа дейност и популяризиране на българския фолклор по света.

Принцеса Теофана фон Саксен-Катте бе отличена за многократни дарения на болниците в страната. В речта си тя подчерта, че сама събира, товари и разтоварва помощите. „Не съм съгласна, че Великотърновският университет е на 50 години. Напротив, той е много по- древен, защото Търновската школа си е университет и не може това да не й се признава, само защото в нея не се е изучавало медицина, както в Болоня например", коментира принцесата и апилара да се работи за каузата на ВТУ.

Номинираният от Академичния съвет на ВТУ и местния клон на Съюза на учените доц. Петко Петков, получи наградата за приноса си в развитието на историческата наука, активна обществена, научно- изследователска и преподавателска дейност. Той посвети отличието на Алма матер и подчерта, че величието на Търновград трябва да се търси и в уникалната духовна атмосфера, даваща възможност на всеки упорит талант да се реализира.

Десетки поздравителни адреси получи за празника си В. Търново. Гавният секретар на Общината Мина Илиева прочете този на президента Росен Плевнелиев, в който се подчертава, че градът заема стратегическо място в сърцето на България и е сред най- обичаните и посещавани градове от гости от цял свят. „Старата столица е единствена по рода си съкровищница на българската историческа памет", пише президентът и пожелава здраве и благоденствие на търновчани. Вицепрезиденът Маргарита Попова пък определя в своя адрес града като „символ на държавността, книжовността и духовността".

Още от поздравителните адреси в третия звуков файл.