Около 3 700 апартаменти, офиси и магазини във В. Търново са в сгради без "Акт 16", но се обитават, съобщи кметът Даниел Панов.
Всички те ще бъдат събрани в специален регистър, който вече се изработва. За тези имоти ще бъдат уведомени РДНСК и ДНСК. Когато дадена сграда не е получила "Акт 16" за нея не се плащат местни данъци и такси. Това кара много хора да не бързат да узаконяват имотите си. Има разбира се и граждани, които си плащат данък сгради и такса смет за обектите, въпреки че нямат удостоверение за въвеждане в експлоатация.
Чуйте повече от Даниел Панов в звуковия файл.
След Нова година специална комисия ще провери всички 352 общински апартамента във Велико Търново, информира още кметът.
Причината е, че общински жилища са дадени на хора, които са в чужбина. В случаи, че това се потвърди договорите им автоматично ще бъдат прекратени и апартаментите ще бъдат дадени на други картотекирани като правоимащи.
За общински апартамент чакат многодетни семейства и самотни майки, добави Даниел Панов.
След Нова година Община Велико Търново става собственик на 64 апартамента в кв. "Зона В" и на 20 апартамента в кв. "Света гора".
До три месеца тези 84 жилища ще бъдат раздадени на нуждаещите се.