Проектът за Фатрико дере спасява Евксиноград от екологична катастрофа
Проектът за Фатрико дере спасява Евксиноград от екологична катастрофа / Черно море

Резиденция „Евксиноград“ е заплашена от екологична катастрофа заради свлачището на Фатрико дере. Това опасение изрази в предаването на Дарик „Зала Пленарна“ Олег Колев – главен експерт „Свлачища и укрепване на територии“ в Община Варна.

За Фатрико дере има проект по фонд „Солидарност“ и вече върви процедура за изпълнител.

„Там има мост, висок 40 метра. По него върви тръба с отпадните води на 50 хил. души. Трудно е да се направи байпас при скъсване на тръбата. Ако се скъса, водите отиват директно в „Евксиноград“ и то за около 40 минути“, обясни експертът. По негови думи, ако стане еко катастрофа, мръсните води могат да навлязат до 25 метра навътре в ската. Той изрази надежда строителството там да започне през февруари догодина.

„На южния бряг има железобетонна контструкция, която прави протекция на влизащата тръба в сушата. Тя се извърта, като до миналата година се извъртя до 7 см. Опасността е да не се завърти повече. Там е предвидено да се направи укрепване, конструкцията да се закове за ската, а самият скат да има протекция с противоерозионна мрежа и анкери както е направено на Алея първа“, посочи Колев.

С наближаване на дъждовния период се очакват свличания на местата, където е имало и все още има активни движения на земните маси. Това са дерето на „Почивка“ над гимназиите, свлачището „Трифон Зарезан“, това на „Кипарис“, където има опасност да бъде прекъснат пътят „Златни пясъци“ - „Албена“. Сред мерките, които взема общината, е реализирането на проект който се изготвя за дерето на „Почивка“. Там се предвиждат изграждане на укрепителна конструкция и отводнителни мероприятия.

Опасност има и в „Аспарухово“ - в горната част на западния охранителен канал, както и на Пчелина, където имаше няколко локални свличания тази пролет.

Регионалното министерство е отпуснало 100 хил. лв. за замерване и проучване на нивото на подземните води и движението на подземни маси на свлачището „Трифон Зарезан“. След получаване на данните, догодина може да се пристъпи към укрепване, ако се намерят средства. Там обаче  има проблеми със собствениците на терените, които продължават да живеят на свлачищната територия и да ползват ток и вода.

Десетки хиляди са домакинствата, които нямат канализация, а септични ями в домовете си.

„Няма как да се каже точната бройка, но в зоната от „Галата“ до Ракитника всяка втора къща е на септична яма. Има заповед на МРРБ за контрол и затваряне на тези ями, но това е сложна задача. Трябва да има група към общината, която да минава и да проверява къща по къща“, коментира специалистът. Той уточни, че отводняването и почистването трябва да става веднъж на три месеца и има достатъчно фирми, които извършват такива услуги.

Колев изрази надежда, че догодина ще започне прокарване на канализация в местностите Ален мак и Чайка, а през февруари ще започне строителството на деретата в „Аспарухово“.

Вървят проучвания и за противоабразионни действия и брегоукрепване на варненските плажове.

„Идеята е или да се възстановят буните, или да се правят нови. Това са стари съоръжения, които не вършат работа и подлежат на тежки и скъпи ремонти. Аз смятам, че трябва да се направят подводни рифове, които са по-евтини и се правят бързо. Те не редуцират силата на вълната, тя преминава под подводния риф и оставя там всичко, което носи. Така, затискайки плажа, започва постепенно отлагане на пясъка Това може да се направи от зоната на „Трифон Зарезан“ на юг, както и до Кабакум. На "Журналист" също има абразия и би могло да се направи подводен риф. Рифовете не са опасни за рибари и плуващи“, увери Колев. По негови думи изграждането на такова съоръжение струва 100 хил. лв. за 100 метра.