Министерство на здравеопазването е определило 30-те от общо 108 общински болници, които могат да кандидатстват за финансиране с европейски средства по линия на Оперативна програма "Регионално развитие 2007 - 2013 г." Едно от тези лечебни заведения е МБАЛ "Д-р Христо Стамболски" в Казанлък. До месец август болницата може да кандидатства за субсидията като минималната сума на всеки проект е два милиона лева, а максималната - 3 милиона и 7 хиляди лева.
Директорът на казанлъшката Многопрофилна болница д-р Кети Маналова коментира, че вече са направени първите стъпки за кандидатстване по процедурата. Финансирането е насочено към подновяване на апаратурата и извършването на належащи ремонтни дейности. "Има отделения, в които не е правен основен ремонт повече от 20 години", разказа д-р Маналова.
От възможностите за финансиране от ЕС могат да се възползват и Комплексните онкологични центрове. В това число влиза Междуобластният диспансер за онкологични заболявания в Стара Загора. С промените от миналата година той вече се субсидира директно от Министерството на здравеопазването, което крие определени рискове, коментира председателят на Комисията по здравеопазване към Общински съвет Стара Загора Николай Шопов. Той е притеснен, че все още не е постановено как точно ще се осъществява финансирането на този тип лечебни заведения.