Анализ на качеството на атмосферния въздух в област Стара Загора за периода 2006-2009 година
Анализ на качеството на атмосферния въздух в област Стара Загора за периода 2006-2009 година / netinfo

В събота от 11 часа в залата на Кукления театър ще бъде представен докладът на независимият експерт доц. Добринка Лолова.

Анализът беше подготвен по молба и със съдействието на областния управител Йордан Николов и активистите от Гражданска инициатива „За чист въздух на Стара Загора".

Ето и заключението на доклада. Публикуваме го без съкращения.

АНАЛИЗ НА КАЧЕСТВОТО НА АТМОСФЕРНИЯ ВЪЗДУХ В ОБЛАСТ СТАРА ЗАГОРА ЗА ПЕРИОДА 2006 - 2009 г.

Ст.н. с. ІІ ст. инж. Добринка Лолова, д.х.
2010 г.

ЗАКЛЮЧЕНИЕ

Данните от мониторните станции ОПСИС, които са разположени в с. Ръжена и с. Остра могила за показателите хлор, хлороводород, циановодород и фосген не са обработени, защото дават стойности под границата на откриваемост. Съгласно Наредба № 7 за оценка и управление качеството на атмосферния въздух (Д.В. бр. 45 от 1999 г.) чл. 23, ал. 4 „ стойности, които са под границата на чувствителност на метода, се вписват като нулеви резултати, но се отчитат като брой проби (измервания)".

Средномесечните концентрации на фини прахови частици РМ10 за периода януари - декември 2009 г. в пункт „Зелен клин" са по-високи в сравнение с тези на ТЕЦ-2 - гр. Раднево.

Фини прахови частици РМ10 в атмосферния въздух на пункт „Зелен клин" и с. Ръжена на 31.12.2009 г. от 00:00 до23:00 часа се регистрират в концентрации, които са над средноденонощната пределно допустима норма 50 g/m3 .
Най-високи стойности на фини прахови частици РМ10 и серен диоксид в атмосферния въздух на пункт „Зелен клин" от 16:00 часа на 9 февруари 2006 г. до 23:00 часа на 10 февруари 2006 г. са измерени в 21:00 часа и 00:00 часа.

На пункт „Зелен клин" и пункта в с. Ръжена нивата на фини прахови частици РМ10 са еднакви за цялото денонощие на 31.12.2009 г., което показва, че автотранспорта, не е източник на замърсяване на въздуха в този район.
Средномесечните концентрации на серен диоксид за периода януари-декември 2009 г. са най-високи в гр. Гълъбово, по-ниски на пункт „Зелен клин" и най- ниски в пункт РИОКОЗ.

Най-високи средномесечни концентрации на серен диоксид за периода януари - декември 2009 г. са измерени в гр. Гълъбово, по-ниски в пункт „Зелен клин" и най-ниски на ТЕЦ-2 гр. Раднево.
Нивата на серен диоксид намаляват през 2009 г. в сравнение с 2006 г., като по-високи са в гр. Гълъбово, по-ниски в пункт „Зелен клин" и най-ниски в пункт РИОКОЗ.
Максималните регистрирани стойности на серен диоксид на 17 април 2009 г. от 10:00 часа до 20:00 часа в пункт „Зелен клин" - Стара Загора, с. Ръжена и с. Остра могила съвпадат по часове и за трите пункта.
Анализът на данните показва, че промишлено-енергиен комплекс „Марица Изток" замърсява основно със серен диоксид атмосферния въздух на гр. Гълъбово и по-малко гр. Раднево и не замърсява град Стара Загора.

Средномесечните концентрации на азотен диоксид за периода януари - декември 2009 г. са най-високи през месеците ноември и декември в пункт „Зелен клин", по-ниски в РИОКОЗ и най-ниски в гр. Гълъбово.

Средногодишните стойности на азотен диоксид се увеличават през 2009 г. в сравнение с 2006 г., като по-високи са измерени на пункт „Зелен клин" , а по-ниски в РИОКОЗ . Пункт „Зелен клин" е разположен в паркова обстановка и не регистрира замърсяване от автотранспорта, докато пункт РИОКОЗ е в южната част на града, близо до главен път Стара Загора - Бургас и измерва замърсяването на въздуха от автотранспорта.

Концентрациите на азотен диоксид в атмосферния въздух на пункт „Зелен клин" са по-високи в сравнение с тези на пункт „Орлов мост" за един и същ период, което показва, че замърсяването в Стара Загора не се дължи на натоварен автомобилен трафик. Софийското поле е затворено, често се получават температурни инверсии и се наблюдава така наречения смог и прахова шапка, докато Стара Загора е град с широки и прави улици и много трудно се получават специфични метеорологични условия, характерни за София.

Най-високи стойности на азотен диоксид се регистрират в часовете от 00:00 до 07:00, което означава, че замърсяването на въздуха не се дължи на автотранспорта и специфични метеорологични условия, а на така наречените залпови изхвърляния в атмосферата.

Атмосферният въздух на град Стара Загора се замърсява с фини прахови частици РМ10, серен диоксид и азотен диоксид от военен полигон Змейово и Баритна мина.
Промишлено-енергиен комплекс „Марица Изток" замърсява основно гр. Гълъбово и в по-малка степен гр. Раднево.

С Постановление № 50 на Министерски съвет ( Д.В. бр. 25 от 1994 г.) са определени регионите с проблеми по околната среда, приети като екологични „горещи точки". В тях е включен района на Гълъбово и Раднево.

С Решение № 822 на Министерски съвет ( 19 декември 2008 г.) са определени районите в Република България с повишен здравен риск. Това решение определя
гр. Стара Загора, гр. Гълъбово и гр. Раднево за район с повишен здравен риск, свързан със замърсяването на атмосферния въздух.