През юли започва строежът на нов приют за 1000 бездомни кучета
През юли започва строежът на нов приют за 1000 бездомни кучета / Sofia Photo Agency, архив
През юли започва строежът на нов приют за 1000 бездомни кучета
53963
През юли започва строежът на нов приют за 1000 бездомни кучета
  • През юли започва строежът на нов приют за 1000 бездомни кучета

До средата на юли ще започне строежът на новия приют за бездомни кучета до София, съобщи столичният кмет Йорданка Фандъкова. Тя каза, че проектирането е приключено и предстои конкурс за изпълнител.

Приютът в Кремиковци ще е за 1000 кучета и ще струва 1,5 милиона лева, а не както първоначално се предлагаше - 6 млн. лв., обясни още кметът. Теренът от 40 дка е общински, а приютът ще се строи със средства от приватизационния фонд. Така ще се удвои капацитетът за бездомните животни на града, спрямо сегашните приюти, каза още кметът. По думите й строителството няма да е бавно и сложно.

Тя каза още, че ще сезира СДВР за втори случай, от тази сутрин, на пусната глутница кучета в София, което според кмета се прави нарочно.

„И днес забелязах случай на докарани кучета, абсолютно идентични на външен вид. Кучетата като че ли са отглеждани, за да бъдат оставени в някакъв район. Това беше в район „Иван Вазов". Кучета, които никога не са били там - 5-6 броя. Аз ще продължа да искам подкрепата и на СДВР, и ще предприемем всички действия, които законът и наредбата ни позволяват по намирането на съответните собственици и по тяхното санкциониране. Със сигурност е организирано това пускане. Неслучайно са си дошли пет еднакви кучета в квартал, в който никога не е имало. Обикновено по тъмно се правят тези неща. Ние не можем да сложим на всяка улица някой, който да дебне", обясни Фандъкова.

Столичният кмет добави, че през това време ще продължи и програмата за кастрация. „Няма как иначе да се справим. Кастрацията на кучета продължава в ромските квартали и продължаваме със строежите в промишлените зони. Това също е огромен проблем. Онзи ден отново имаше случай на нахапан човек от куче. Веднага отиде екипът. Не бяха намерени кучета. Оказа се, че кучетата пребивават в обект - производствен или гараж, и съответно едва на другата сутрин екип успя да залови трите кучета, които по данни на хората бяха нахапали човек", обясни столичният кмет Йорданка Фандъкова.