- Фандъкова гласува за европейско развитие на столицата
- Кадиев: Гласувах за промяната в София
- Кандидатът на РЗС архитект Павел Попов
- Независимият кандидат за кмет Теодор Дечев
- Фандъкова гласува за европейско развитие на столицата
- Кадиев: Гласувах за промяната в София
- Кандидатът на РЗС архитект Павел Попов
Гласувах за демократично управление и европейско развитие на София, каза кандидатът на ГЕРБ за кмет на столична община Йорданка Фандъкова след като упражни правото си на глас в 47 СОУ "Христо Г.Данов".
Според Фандъкова много неща трябва да се развият в столицата, а градът ни има невероятно голям ресурс, който трябва да се използва. След като гласува тя сподели, че се вълнува, защото "е емоционален човек, който се вълнува особено когато решава собствената си съдба".
Фандъкова изрази и надеждата си повече софиянци да излязат да гласуват, защото така ще покажат, че активни.
Гласувах за промяната в София - да изглежда като символ на демокрация и като истинска европейска столица. Това заяви кандидатът на "Коалиция за България" за кмет на София Георги Кадиев, след като упражни правото си на вот в 81-о СОУ "Виктор Юго".
Кадиев повтори, че целта му на тези избори е да стигне минимум до балотаж. Ако това не се случи, той е готов веднага след края на изборния ден да признае загубата си. На въпрос на какво се дължи ниската избирателна активност Кадиев отговори, че това вероятно се дължи на умората на избирателите от три вота за 6 месеца, но изрази съмнение, че избирателна активност ще стигне тази от изборите за национален парламент.
Според Кадиев умората от няколкото поредни вота и от постоянните скандали в държавата, като че ли е накарала хората да се дистанцират от политиката. „За мен, ако има нещо положително в тези избори е, че разумните хора на София започват да разбират, че трябва да се дава отпор на чалга поведението в политиката и да се върнем обратно на същинския дебат", коментира кандидатът за кмет на София.
Който и да управлява София трябва да го прави отговорно и прозрачно, смята независимият кандидат за кмет на столицата Теодор Дечев. Той упражни правото си на глас в 113-то основно училище "Сава Филаретов". В секцията си Дечев беше изненадан от факта, че името му не присъстваше в избирателните списъци. Техническата грешка беше поправена веднага от член на секционната комисия.
"Надявам се оттук нататък, който и да бъде избран за кмет да има някаква промяна в посока към по-добро. Това, в което съм убеден е, че София ще излезе от положението на синьо гето, както я наричаше Жан Виденов. Това, което ми се иска да стане е да имаме прозрачно управление. Данъкоплатците да знаят за какво се харчат парите им, кой как се отнася с общинските блага", коментира Дечев.
Как си обяснявате ниската избирателна активност?
Това до голяма степен е в резултат на упорито внушаваното през цялата избирателна кампания твърдение, че изборите са предрешени. Избирателната активност е ниска и според мен ще си остане ниска. Което означава, че вече нещата започнат да стават не чак толкова ясни. Възможни са изненади. Дали ще са приятни ще разберем по-късно.
"По навик трябва да кажа каква малка постъпка, а каква голяма крачка за града", заяви кандидатът на РЗС архитект Павел Попов, който обясни ниската избирателна активност с отчаянието на хората. "Да си толкова примирен, че да не те интересува кой ще ти е кмет в следващите две години, е абсурдно. Би трябвало поне от това да се интересува градът - кой ще го ръководи. Ако не се интересува, представяте ли си какви усилия ще са нужни, за да задвижи тази маса инертни хора - да правят добро за себе си, за децата си, за града си, изобщо - да станат хора", коментира още Попов.