Затвор за имотни измамници
Затвор за имотни измамници / netinfo

 

Четирима мъже, извършили имотна измама бяха осъдени от Районен съд - Сливен. Мишени на измамниците станали две самотно живеещи жени със слабост към алкохола, уточняват от съда.

В първия случай жертва на групата е била възрастна жена от село Камен, която е наследила от съпруга си апартамент в центъра на Сливен. Във втория случай групата се опитала да измами жена от село Панаретовци.

През октомври 2009 г. първата жертва на измамниците решила да продаде жилището си в центъра на Сливен за 42 хиляди евро. Единият от осъдените разбрал за предлагания имот и за алкохолната зависимост на собственицата му. Заедно със съучастника си посетили жената и успял да си издейства нотариално заверено пълномощно от собственицата на апартамента, което му давало право да я представлява пред нотариус, държавни и общински органи, както и да продаде имота на себе си. Освен това той се снабдил и с оригинала на нотариалния акт на имота и документ за наследници.

На 11 декември 2009 година пред нотариус бил изповядан нотариален акт, чрез който жертвата, без нейно знание, „продала”, чрез пълномощника си апартамента на двама от групата за сумата от 67 500 лева. След изповядването на сделката, измамниците пускат имота за продажба в няколко кантори за недвижими имоти в Сливен. Жертвата на измамата била запозната с „купувач” на имота, който е част от престъпната група. Той предложил да купи жилището за 90 хиляди лева, като й даде 680 лева капаро, а останалите пари при финализиране на сделката. На празен лист той написал, че тя е взела тази сума, а след като жената си е тръгнала от заведението той дописал още две нули и допълнил словом – шейсет и осем хиляди лева.

Няколко дни по-късно апартаментът е продаден за 85 хиляди лева.

Жената, жертва на измамата, разбрала за случващото се с имота й едва на 03.02.2010 г., след като решила да анулира пълномощното. При нотариуса тя разбрала за изповяданите сделки, и че е получила единствено сумата от 680 лева.

При втория случай мишена на групата става жена от сливенското село Панаретовци. Идеологът на първата измама разбрал, че въпросната жена притежава много земя и част от бившия стопански двор в селото и че злоупотребява с алкохол. Пред новата си жертва участниците в измамата  разиграли същия сценарий като този с апартамента. Единият от измамниците бил представен като собственик на много земя в ямболско, който искал да купи 20-30 дка на цена от 700 лева на декар. Отказвайки да  продаде земя на съмнително висока цена, жената им предложила да купят частта й от стопанския двор за 100 хил.лв. В продължение на няколко дни те носили в дома й алкохол и водели преговори. Посещавали я дори в болницата, където постъпила.

В деня на измамата в дома на жената бил доведен мним нотариус, който поискал оригиналите на документите за притежанието на частта от стопанския двор. Междувременно в сектор „Икономическа полиция” в Сливен бил получен сигнал, че групата извършва измама. Пристигналите на място полицаи предотвратили измамата.

По-късно съдебномедицинска експертиза установява, че в кръвта на набелязаната жертва има 3,77 промила алкохол, което прави постъпките на жената необмислени и неадекватни.

Районен съд - Сливен осъди двама от групата на четири години и шест месеца лишаване от свобода при първоначален общ режим за причиняване на имотна вреда в особено големи размери за продажбата на апартамента в центъра на Сливен. Съдът ги оправда за сумата до 90 хиляди лева и за опита за измама в село Панаретовци, защото деянието е останало недовършено. За извършване на престъпление в условията на опасен рецидив третият от групата е осъден на една година и шест месеца лишаване от свобода с първоначален строг режим. Другият обвиняем за измамата с апартамента е осъден на две години лишаване от свобода с четири години изпитателен срок.

Четиримата бяха осъдени да платят на жертвата на осъществената измама  67 875 лева за нанесени имуществени вреди, заедно със законната лихва. Искът в останалата му част до 90 хиляди лева съда отхвърли като неоснователен и недоказан. Четиримата бяха осъдени да платят също  направените разноски по делото в размер на 428 лева, както и държавната такса от уважената част от гражданския иск в размер на 271 лева в полза на държавата.

Присъдата подлежи на обжалване и протестиране в 15-дневен срок пред Окръжен съд - Сливен.