На 1 януари Българската православна църква отбелязва паметта на големия християнски мислител, философ и писател св. Василий Велики. Виден византийски богослов от IV в. той определя точния ред на църковните всенощни бдения в края на земните си дни, прави реформа в богослужебните песнопения и създава Василиевата Света Литургия, която е запазена и до днес. Св. Василий я отслужва за последен път на 1 януари 379 г. и вечерта умира. Василиевата Света Литургия се изпълнява 10 пъти през годината, затова на този ден и църквата отслужва Св. Василиева Литургия в негова чест.
Като епископ на Кесария Кападокийска в Мала Азия той воюва успешно с широко разпространената през IV в. арианска ерес (учение, което отрича божествената природа на Христос) и успява да наложи принципите на ортодоксалното християнство в голяма част на източните територии на Римската империя.
На Василий Велики принадлежи и идеята за активното милосърдие и активното добротворство като израз на Христовия закон на любовта и прошката.
В народните поверия 1 януари е зимен празник, познат в цялата етническа територия на българите като Васильовден, Василица, Василия, Сурваки.
За трапезата се приготвят блажни ястия със свинско месо, баница (или пита с пара), в която се слагат дрянови клончета, наречени на домашните животни, здравето, къщата, богатството; кокошка; торта с мед, жито, орехи. Първият залък от погачата момите и ергените слагат под възглавницата си, вярвайки, че когото сънуват, той ще е бъдещият им съпруг (съпруга).
На този ден именници са Васил, Василкa, Вeсeлин, Вeсeлинa, Вeсeлa.
Василиева света литургия в храм „Свети Димитър" в Сливен отслужи Негово Високопреосвещенство Сливенският митрополит Иоаникий. Пак там от 11 ч. започва Новогодишен молебен за здраве и добруване през 2009 година.
Екипът на Дарик - Сливен желае на всички именници да са живи и здрави, а на всички българи щастлива и весела Нова година!