Приключва проект за обучение в мултиетническа среда в Търговище
Приключва проект за обучение в мултиетническа среда в Търговище / netinfo
Деца от ІІІ ОУ “П.Р.Славейков” в Търговище изучаваха празничната трапеза на трите етноса, живеещи в региона – българи, турци и роми. Обсъждаха видовете храни, проучваха защо орехът и произведенията от жито се повтарят навсякъде, пробват рецепти. Тези занимания имаха за цел да ги насочат към идеята, че единението на хората, живеещи на едно място, е подкрепено от фолклора и природните закони.

Инициативата бе част от проект “Подкрепа на учителите за провеждане качествено образование в мултиетническа спеда” на Регионалния инспекторат по образованието в Търговище по програма на Центъра за образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства.

7 училища от областта бяха включени в заложените дейности – по две от общините Търговище, Попово и Омуртаг и едно от Антоново. 20 начални учители и още толкова преподаватели от прогимназиален етап преминаха през обучения и се запознаха с различни методи и техники за подобряване качеството на практическа работа в мултиетническа среда. Семинарите бяха насочени в три направления – урочна дейност, извънкласни занимания и изграждане на цялостната стратегия на училището към създаване на личностно ориентиран образователен процес. Те се осъществиха в партньорство с ШУ “Еп. Константин Преславски”.

След обученията, всяко от седемте училища започна работа по свои малки проекти, които имаха за цел да направят учебния процес по-приятен и по-успешен за децата. Така в учебното заведение в Камбурово разработиха един елемент от народния обичай “Сватба”- извеждането на булката от бащиния дом. Децата търсиха информация в художествената литература, правиха интервюта със свои близки и роднини, събираха снимки. В училище “Климент Охридски” в Попово също се обрнаха към фолклора, изследвайки празниците, свързани с даването на прошка при трите етноса. Пак там проучваха различни музикални произведения и разучаваха танци на различните етноси. В с.Макариополско работата по проекта бе посветена на 100 годишнината на училището, която бе на 2 юни, в Светлен се насочиха към урочната работа, а в Омуртаг към извънкласните дейности.

В края на проекта ще бъде издаден сборник, придружен с диск, събиращ всички положителни практики.