Делото срещу бившия кмет на Нови пазар продължава през февруари
Делото срещу бившия кмет на Нови пазар продължава през февруари / Dariknews Юлия Христова

Шуменският окръжен съд отложи за месец февруари делото срещу бившия кмет на Нови пазар Румен Панайотов, инж. Станимир Станев и 41-годишния Георги Митев от с. Слънчево. То е за източване на над 406 000 лв., с които държавата е била ощетена в периода 2005/2006 година. Обвинението срещу Митев е за документна измама, в особено големи размери, представляваща особено тежък случай. Същото е обвинението и срещу инженер Станимир Станев. Бившият кмет на Нови пазар Румен Панайотов е обвинен за престъпление по служба и за документно престъпление.

По време на днешното съдебно заседание беше разпитана Петранка Василева, директор на дирекция ТРСУ в община Нови пазар. В залата стана ясно, че тя е подписвала документи, свързани със завършването на строително-ремонтните работи по засегнатите от наводненията обекти, без да ги е посещавала по време или след ремонтите. Същевременно във въпросните документи е записано, че констатациите по приемането на обектите са направени след оглед от комисия, в която Василева е била включена. По-рано днес свидетелката заяви още:"Притесняваше ме, че изготвяме документи без да сме посещавали обектите" и допълни, че е коментирала с колеги съмненията си за качеството на свършената работа. От прочита на показанията й в хода на досъдебното производство стана ясно, че Василева е била свидетел на това как подсъдимия Георги Митев подписва договори, сключени между община Нови пазар и фирми, наети за изпълнението на обектите. По време на разпита тя е заявила, че не знае какъв точно е подписът на Митев, тъй като той се подписвал от името на управителите на фирмите по различни начини.

След обилните дъждове и наводненията в община Нови пазар през 2005 г.  се е наложило възстановяването на 26 инфраструктурни обекта. Те се намират както в град Нови пазар, така и в няколко села от общината. Според обвинението, след констатиране на значителни материални щети, установени от общинска комисия, за възстановяването им са били отпускани различни суми от Постоянната комисия за защита на населението при бедствия, аварии и катастрофи към Министерски съвет. Разследването показа, че за 20 от обектите са извършени злоупотреби. Отпуснатите за тях средствата са били усвоени, но без да бъдат извършвани изцяло всички аварийно - възстановителни работи.