Утре и вдругиден ще бъде изкупен залежалия тютюн в Южна България – това уверение получил от „Булгартабак” председателят на Националната асоциация на тютюнопроизводителите Цветан Филев. Той бе на семинар в Исперих, организиран от Националната служба за съвети в земеделието.
В североизточна България има само един камион неизкупен тютюн – в село в община Каолиново – обясниха Филев и неговият заместник Фикрет Бекир. Прекупвачите в този район имат обеца на ухото от протестите през февруари и са изпълнили ангажиментите си – обяви лидерът на тютюнопроизводителите. От „Булгартабак” той получил уверение, че днес експерти на дружеството ще огледат залежалия тютюн в областите Хасково, Пловдив, Пазарджик и Стара Загора, след което 7 комисии за 2 дни ще изкупят около 150 тона продукцията, с което ще се отпуши напрежението в региона.
Филев обяви, че браншовата организация обсъжда с българската фирма, инициатива за изменение в Закона за тютюна и тютюневите изделия, с която да бъдат заложени защитни механизми за производителите в подобни ситуации. Нормативният документ ще предвижда и създаване на регистър и на тютюнопроизводителите, и на фирмите-изкупвачи. Точната бройка не се знае откак преди 2 години бе закрит държавен фонд „Тютюн” – каза Филев.
Около 30 000 тона тютюн ще се произведат и тази година в България, толкова е била и миналогодишната реколта. Около 200 000 са тютюнопроизводителите в страната, те внасят под различна форма в държавния бюджет 2 милиарда лева, не мисля, че дразним обществото, като ни се връща 150 000 лв. под форма на национални доплащания – допълни Филев, припомняйки, че българските тютюнопроизводители са единствените в Европейския съюз, които не получават евросубсидии.