/ Пловдив
Европейската комисия избра фондация Пловдив 2019 да представи страната ни с опита от столица на културата. Това е поредното признание от Европейския съюз за успеха на инициативата
През 2020 година в Брюксел ще се състои среща на 35 организации от цяла Европа, които ще решават бъдещето на културата в рамките на политиките на Европейския съюз. Фондация „Пловдив 2019“ е част от селектираните организации от целия континент, за да представи България на престижния форум „Ролята на културата в извънградските райони на Европейския съюз“.

Пловдив
Пловдив

Темата е поставена от програма „Гласове на културата“ към Европейската комисия и ще се проведе под формата на структурен диалог. Критериите за избор на кандидатите включват богатата експертиза, опит и далновидност. Това е поредното признание към Пловдив – Европейска столица на културата, получено от Европейския съюз, с което се оценяват успешно осъществените ангажименти в реализацията на проекта Европейска столица на културата. Участието е знак за доверие към амбициите за устойчивост и работа в перспектива, които екипът на Фондацията е декларирал - последователно в множество свои активности.

Срещите ще се проведат през февруари в град Алфелд, Германия и април в Брюксел, Белгия. Заедно с България в тях ще се включат още неправителствени организации от Германия, Испания, Полша, Италия, Румъния, Португалия, Ирландия, Чехия, както и бъдещата столица на културата от Литва- Каунас 2022.

Сред участниците са ASTRA National Museum Complex, Creative Scotland, European Historic Houses, Museum of Central Finland, Teatr Brama, ITEM, Trans Europe Halles и др. Партньори на Европейската комисия са Goethe-Institut Brüssel и програма „Творческа Европа“.

Пловдив
Пловдив

„Гласове на културата“ е програма, която изпълнява една от трите стратегически цели на Европейската комисия за насърчаване на културното многообразие, а именно стимулирането на направление „Структурен диалог с гражданското общество“. По време на срещите на заинтересованите страни се събират ключови идеи и послания, които после залягат в работните панели на Kомисията. Те се провеждат на всеки две години от 2007-а насам и предоставят рамка за обмен на мнения и информация и гарантират, че гласът на гражданските организациите ще бъде чут.

Повече за проекта: https://voicesofculture.eu/