Шпионирането вчера и днес беше тема на дискусия в деня на падането на Берлинската стена
Шпионирането вчера и днес беше тема на дискусия в деня на падането на Берлинската стена / joro.popov

Над 150 човека присъстваха на прожекцията на филма „Животът на другите" в зала „Катя Попова" на 9 ноември от 16 часа. Това беше първата част от събитие по проект „STASI - Опазване правата на личността - човешкото достойнство преди и след падането на Стената", по програма „Европа за гражданите". В Плевен партньор по проекта е местното сдружение „Учебна работилница Европа", координатор е сдружение „Правото в Европа", Йена, Германия, има партньори още от Румъния и Словения.

В зала „Катя Попова" присъстваха ученици от 11 и 12 клас в няколко плевенски училища: Математическа гимназия „Гео Милев", Гимназия с преподаване на чужди езици, Професионална гимназия по ресторантьорство, търговия и обслужване, Професионална гимназия по туризъм „Алеко Константинов", Държавна финансово-стопанска гимназия „Интелект", Професионална гимназия по електроника и химични технологии, директорите на някои от тях, много преподаватели, представители на неправителствени организации.

"Шпионирането вчера и днес" беше тема на дискусия в деня на падането на Берлинската стена
netinfo

"Животът на другите" е немски филм от 2006 г., с режисьор и сценарист Флориан Хенкел Фон Донерсмарк, удостоен с много филмови награди, сред които 6 немски награди „Лола", „Бафта", Европейската награда за най-добър филм и Оскар за най-добър чуждестранен филм през 2006 година. Ученици, непознаващи времето и системата в Източна Европа от преди 1989 г. и хора, живели в тоталитаризма, изгледаха заедно вълнуващата история за офицер от Щази, който е натоварен да шпионира денонощно жилището на драматург и приятелката му - актриса, но точно подслушването постепенно променя живота му - кара го да осъзнае собствената си духовна нищета и коренно променя поведението му към „неблагонадеждните".

След прожекцията се проведе дискусия. Нейни официални гости бяха Надя Цолова, главен експерт „Правни становища и международно сътрудничество" в Комисията за защита на личните данни (КЗЛД) - София, Георги Георгиев, инспектор „Борба с противообществените прояви на малолетни непълнолетни" в ОД на МВР - Плевен, членовете на Съюза на репресираните Йордан Децов, Цветанка Лазарова и инж. Милчо Стефанов.

"Шпионирането вчера и днес" беше тема на дискусия в деня на падането на Берлинската стена
netinfo

Представителите на институции показаха пред аудиторията своята работа, а личните истории на репресираните от режима след 9 септември 1944 г. силно впечатлиха младежите. Те зададоха множество и конкретни въпроси, като показаха висока информираност и висока критичност.
Надя Цолова от КЗЛД подчерта, че днес няма толкова масово подслушване и следене, има точно разписана и публично известна процедура за разрешаване да се ползват специални разузнавателни средства или накратко казано има контрол над контролиращите.

Най-активните младежи в публиката изказаха мнение, че днес не е по-различно от времената на тоталитаризма и дори най-демократичната страна - САЩ рискува да се превърне в полицейска държава. Председателят на сдружение „Учебна работилница Европа", Пенка Спасова заключи дискусията със съвет-призив към младите хора - да бъдат активни граждани, да упражняват правото си на глас и да бъдат бдителни към всяко, дори най-малко посегателство над правата им, защото само така може да се гарантира свободата на индивида и на обществото.