Водещо заглавие в "Посредник"
Обратно броене - 10 дни до единен консултативен съвет по културата
На вчерашния редовен брифинг в Общината, зам. кметът Стефан Петков съобщи, че до 10 дни ще се сформира единен консултативен съвет по въпросите на културата. В него ще влизат представители на бизнеса, културните институции и общинската администрация. Неговите функции ще бъдат да се стигне до становище, което да се предложи на кмета и общинското ръководство, информира г-н Петков. За да бъде по-прозрачна процедурата заседанията ще бъдат открити и ще се допускат журналисти. Според зам. кмета по културните дейности е недопустимо при бюджет от примерно 200 000 лв. да има приходи от 200 лева.
В този съвет всички представители ще изказват мнения и становища и ще се търсят най-верните решения за процесите в областта на културата, коментира още Стефан Петков. Съветът ще изготви стратегия за развитие на културата в общината за 4-годишен период.
Девет медала за плевенски лекоатлети от шампионата по зимни хвърляния
Общо девет медала, два от които златни, спечелиха лекоатлетите от групата по хвърляния на м.с. Галя Николова от зимния шампионат по хвърляния в Царицата на спортовете. Надпреварата беше този уикенд в столицата.
След титла и национален рекорд в тласкането на гюле от Държавното първенство по лека атлетика, провело се в Добрич, Рената Петкова спечели злато и на диск при девойките младша възраст. Вторият златен медал за плевенчани е за Вероника Попова. Тя участва в хвърлянето на чук при девойките старша възраст.
Що е то МГ и ще намери ли място в образователния закон
През последните години се наслушахме на проекти за нов образователен закон. Досега всички законови идеи, обаче, стигаха най-много до първо четене. И всичко започваше отначало. Сега темата за нов закон за училищното и предучилищното образование отново е актуална. Наред с гласените глобални промени в образователната система, обаче, изникват казуси, които според редица публикации и коментари убиват едни от най-престижните ни училища - математическите гимназии.
Къде е истината за РИМ?
В брой 41 на в. „Посредник" е публикувана статията „Къде е отговорността за стопанисването на РИМ". Въпросът е зададен от кмета на Община Плевен на брифинг на 27 февруари. Отговорност за това, какво се случва или не в Регионалния исторически музей нося аз, тъй като от година и половина съм директор на музея. Законите и моралът повеляват, че освен отговорности и задължения хората имат и права, даже когато са директори на „провинциален" музей. Добри за обществото са резултатите когато между институциите има диалог. Надявам се, че след моя отговор това ще се случи. От Освобождението до наши дни на законодателят и през ум никога не му минава мисълта да вменява на музеите търговски цели - да печели пари. Сградният фонд, стопанисван и управляван от РИМ, надхвърля 12 000 кв.м площ - основна сграда с постоянна експозиция и работни кабинети, ателиета, 2 складови сгради, къща-музей „Янко Забунов", археологическа база Улпия Ескус и сграда до крепост „Сторгозия". Всички разходи по тези сгради се плащат от бюджета на музея.