Жители и потомци на живелите в ивайловградското село Попско отбелязаха 100-годишнината от опожаряването му през 1913 г., когато са загинали 6 мъже и жени. По-голяма част от хората успяват да се спасят.
Честванията започнаха с откриването на възстановената Станка чешма в близост до селото. Лентата прерязаха кметът на община Ивайловград Диана Овчарова, инициаторът и основен двигател на възстановяването на чешмата Вълчо Попиванов и кметският наместник на с. Попско Ахмед Юсеин.
Вълчо Попиванов разказва,предадената му от неговите родители и прародители, легенда за „Станка чешма”, която била построена покрай стар път, свързващ Югоизточните Балкани с Близкия изток и Средиземноморието. По него вървели кервани, натоварени със стоки. През различните епохи са минавали траки, римски легиони, византийски войски, български армии, османски и руски войски. Както и млади невести и девойки, отвеждани в султанските сараи. Една от тях, на име Станка, изморена от дългия път, гладна и жадна, умира на това място, а тялото й било оставено до пътя. Населението на село Попско (тогава наричано Папазкьой) я погребало в местното гробище.
След известно време се разчуло, че там където Станка е загинала, бликнала чиста, балканска, студена вода. Говорело се, че това са изплаканите сълзи на Станка и безбройните момичета и момчета с нейната съдба. Незвестен майстор построил на извора чешма и я нарекъл Станка чешма, разказа Вълчо Попиванов.