Германският енергиен лидер E.ON продаде 100% от активите си в E.ON България, дружеството което притежава електроразпределитената мрежа в Северна България. Това съобщи компанията на уеб сайта си.
Купувач е чешката компания Energo-Pro, а договорената сума на сделката е 133 млн. евро. Новият собственик е частно енергийно дружество, фокусирано в Централна и Източна Европа, както и региона на Черно море и Кавказ.
Мотивите за продажбата, според германската компания, са нейният план за концентриране върху същинския си бизнес и освобождаване от страничните активи. При план за 15 млрд. евро приходи от продажба на странични дейности до края на 2013 г., вече са събрани 9 млрд., уточнява E.ON.
E.ON България е със седалище във Варна и управлява електроразпределителна мрежа с дължина 42 000 километра в Североизточна България. През 2010 г. дружеството е доставило около 5.3 млрд. kWh електричество. E.ON придоби мажоритарния дял в мрежовия оператор и компанията за продажби през 2004 г. и тогава плати за 67% от ЕРП-тата във Варна и Горна Оряховица сумата от 140.7 млн. евро.
Новият чешки собственик на мажоритарния дял в двете компании, Energo-Pro, притежава вече осем ВЕЦ-а в България с капацитет 103 МВт, има проекти за ВЕИ у нас, както и участва в трансграничната търговия с електричество.
Продажбата на активите на E.ON в България съвпада по време с опитите на правителството да приватизира своя дял от една трета. Не е ясно все още как обявената на 2 декември продажба ще се отрази на тези стари планове.