Добричкият окръжен съд задържа под стража 28-годишния Севдалин С. А., срещу когото е издадена Европейска заповед за арест от Районен съд - Брауншвайг в Германия.
Той е обявен за издирване по наказателно производство за сводничество и трафик на хора с цел сексуална експлоатация, съобщава пресслужбата на Окръжния съд.
Престъплението е извършено миналата година в периода 1 юни-26 август. В Европейската заповед за арест е посочено, че в съучастие с друга българка, Севдалин А. е превел 19-годишна добричлийка до град Брауншвайг с фалшиво обещание да й намери работа в кафене, където да получава заплащане до 1000 EUR на ден. Той й взел личните документи и с побой я принудил да работи като проститутка. 19-годишната получавала само храна и можела да напуска жилището, придружена от другата обвиняема по делото. Севдалин А. заплашвал девойката, че ще я убие и нарани. Престъплението се наказва по немския Наказателен кодекс с лишаване от свобода до 15 години.
Той е задържан на 3 февруари от териториалното звено "Борба с организираната престъпност. Добричкият окръжен съд му наложи най-строгата мярка за неотклонение и насрочи за 10 февруари разглеждането на искането за предаването му на германските съдебни власти въз основа на Европейската заповед за арест.
Севдалин А. е грамотен, женен е, не работи, роден е в Добрич, живее в село Карапелит.