Ученици от 10 „А” клас на Финансово-стопанската гимназия „В. Левски”, изучаващи търговско и административно право са присъствали на съдебни заседания по търговски и граждански дела, съобщават от Добричкия окръжен съд.
След приключване на съдебните процеси, зам. председателят на съда и председател на „Търговско отделение” Георги Павлов e представил пред учащите структурата на българската съдебна система и нейното развитие от Освобождението на България през 1878 г. до 1944 г., през периода на социалистическата държава и през настоящия период.
Учениците са проявили интерес към информация за функциониране на съд за маловръстни лица в периода 1878 – 1944 година. На срещата са изнесени и факти от съдебната кариера на патриарха на българската литература Иван Вазов, както и на бележитите български писатели Алеко Константинов и Г. П. Стаматов. Съдия Георги Павлов е акцентирал на развитието на съдебните институции в Добруджа по време на румънската окупация 1913 – 1916 г. и 1919 – 1940 г., когато румънският съд се превръща в проводник на националистическата политика на Кралство Румъния. Учениците са запознати с характерните черти на въведения от румънската власт поземлен режим на недвижимите имоти на българите от Южна Добруджа. С тази реформа Кралство Румъния одържавява по 1/3 идеална част от имотите, собственост на българското население в областта. Въведена е ангария в полза на румънската държава, която ангажира българите в изграждането на румънската държавна нфраструктура /обществени сгради, пътища и други обекти/. През 1936 г. с ангарията на българското население е построена съдебната палата на Калиакренския окръжен съд, със седалище гр. Добрич. Днес тази сграда е превърната в Художествена галерия на Добрич.